Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak'la konuştuk

Türkiye Kamu-Sen çatısı altında kurulan Türk Ulaşım Sendikası'nın Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak'la sendika faaliyetleri ve ulaşım sektörü hakkında konuştuk.

EMEK-SENDİKA 25.11.2019, 13:28 29.11.2019, 16:03
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak'la konuştuk

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı'nın öncülüğünde, 1992 yılında Türkiye Kamu-Sen bünyesinde kurulan Türkiye Ulaşım-Sen; havalimanları, demiryolları ve limanlarda çalışan ulaşım sektörü emekçilerinin haklarını koruyup, gözetmek ve bu alanlarda çalışan işçilerin örgütlenmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyor.

"Şerefli Türk memurunun hizmetkârlarıyız"
Sendikanın tarihçesi ve misyonu hakkında açıklamalar yapan Albayrak, "Öncelikle bizler, devletimizin adını Türkiye Kamu-Sen'de, milletimizin adını Türk Ulaşım-Sen'de taşımanın onurunu yaşayan şerefli Türk memurunun hizmetkârlarıyız. İlkemiz önce ülkemiz düsturuyla hareket etmektir. 1989 yılında Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı tarafından başlatılan bir hareketle, Ali Işıklar'ın öncülüğüyle bir teşkilat kuruldu. Daha sonra 1992 de Türkiye Kamu-Sen kuruldu. Kamu-Sen çatısı altında ise 11 iş kolumuzla Türk Ulaşım Sendikası kuruldu. Hem havalimanlarında hem demiryollarında Tüvasaş, Tülomsaş ve Tüdemsaş gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli değerleriyle kurduğumuz ortaklıklarımızla, bütün çalışanlarımızın sesi ve nefesi olmaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu.


Sendika mensuplarının Türkiye genelindeki havalimanları, demiryolları, deniz limanları, TCDD A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı gibi kurum çalışanlarından oluştuğunu belirten Albayrak, "Türk Ulaşım Sendikası çatısı altında tüm çalışanlarımızın refah payının üstünde ücret alması ve sosyal haklarını iyileştirmesi konusunda gayret gösteriyoruz." dedi.

“İşinin ehli insanlar işin başına getirilmeli”
Yakın geçmişte demiryollarında yaşanan kazalar hatırlatıldığında Albayrak, "Önce temele bakmak lazım, iyi araştırmak lazım... Öncelikle birçok yerde ehil personel çalıştırmamız gerekiyor. Yönetici kadrolarımıza mutlaka işi bilen insanların atanması, dili, dini, siyasi görüşü, mezhebi ve meşrebine bakılmaksızın; insanları ayrıştırmadan, işinin ehli insanları işin başına getirmemiz gerekiyor. Birçok bölgemizde sinyalizasyon tadilat ve tamiratlarından dolayı iş bitmeden çalışmalar devam ediyor. Biz iş bitmeden devam ettirilmemesi, tamamen iş bittikten sonra trafiğe açılmasının sağlanmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.


“2020 yılı Ramazan Bayramı’nda Ankara-Sivas YHT hattı faaliyete geçecek”
Ankara-Sivas ve Ankara- Afyon-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı çalışmaları sorulduğunda ise Albayrak, "Öncelikle Ankara-Afyon-İzmir hattını ihalesi tamamlanmak üzere ama şu an öncelik Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi Ankara-Sivas güzergâhı... Bugün İstanbul'dan binen bir vatandaşımız Sivas'a kadar, Belki Kars'a kadar ilerleyen süreçte gidecek. Aynı zamanda biz bu güzergâhı yolcu taşımaktan ziyade lojistik için de kullanacağız. Bugün baktığımızda sanayi şehirleri Ankara, İstanbul, İzmir ve sahil kenarlarındaki illerimizdir. Bugün İç Anadolu'ya gittiğimizde insanlar göçü hep batıya doğru vermiştir. Biz tekrar göçün de İç Anadolu ve doğuya doğru kaymasında Yüksek Hızlı Tren hatlarını önemsiyoruz." dedi ve ekledi: "Şunun da ben müjdesini vermek isterim, hızlı trende Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hiçbir ödenek eksikliği yoktur… Çok hızlı bir şekilde çalışmalar devam etmektedir. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 2020 Ramazan Bayramı'nda bu hat faaliyete geçecektir. Ben de buna inanıyorum. Gittim kendim de gözlemledim, o güzergâhı komple gezdim. Çok hızlı şekilde çalışmalar devam ediyor, bu da bizi gururlandırıyor." şeklinde konuştu.

Röportajın tamamı için : https://www.youtube.com/watch?v=0c5J02lRSr0

Habernediyor.com / İlayda Demirci


 

Yorumlar (0)
12
açık