Türk-İş ve TİSK'ten gelir vergisi adımı: Erdoğan’a mektup yolladılar

TİSK ve Türk-İş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a personellerin gelir vergisi tarifesinde düzenleme yapılması istemiyle mektup yolladı. İşveren ve işçi, gelir vergisi ilk kısmının asgari ücret brüt miktarının belirli bir tutar üzerinde olmasını talep etti.

EMEK-SENDİKA 06.10.2022, 13:56 07.10.2022, 15:04
Türk-İş ve TİSK'ten gelir vergisi adımı: Erdoğan’a mektup yolladılar

İşveren ve işçiler kanadından gelir vergisi düzenlemesi adına adım geldi. NTV’den alınan bilgilere göre, TİSK ve Türk-İş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir düzenleme mektubu yolladı. Söz konusu mektubun ana konusu ise “personellerin gelir vergisi tarifesinde düzenleme” yapılması oldu.

“Vergi dilimine giren çalışanlar ücret kaybı yaşıyor”

İşveren ve işçi, gelir vergisinin ilk bölümünün asgari ücret brüt miktarından belirli bir tutar yukarda olmasını talep etti. İşçi konfederasyonları uzun bir süredir gelir vergisi dilimi sebebiyle meydana gelen ücret kayıplarına işaret ediyordu.

Kesilen vergiler maaşı etkiliyor

Ocak ayında maaşı brüt 13 bin 43 lira olarak alan bir personel yıl başında net şekilde 10 bin lira kazanç elde ediyor. Fakat vergi dilimi içerisine alınması sebebiyle bu maaş aralık döneminde 9 bin 143 liraya kadar düşüyor.

Bu personel nisan döneminde ikinci, ağustos ayında ise üçüncü vergi dilimi üstünden vergiye tabi tutuluyor. Ocak döneminde yüzde 15, ağustos ayında yüzde 27 vergi ödemesi sağlanıyor. Vergi sebebiyle personellerin gelirinde senelik 6 bin 949 lira kayıp meydana geliyor.

Yorumlar (0)