Kamu işçilerinin zam görüşmeleri: Bakan Bilgin’den açıklama

Kamu işçilerinin zam görüşmeleri ile ilgili açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bu noktada gerçekleştirdiğimiz toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü faaliyetimiz başlamıştı. Deprem sebebiyle askıya almıştık ancak herhangi bir hak kaybı yaşanmayacak” dedi.

EMEK-SENDİKA 07.03.2023, 14:02 Merve Yüksel
Kamu işçilerinin zam görüşmeleri: Bakan Bilgin’den açıklama

Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonunun tarafından gerçekleştirilen 10. Olağan Genel Kurulu'na katılım sağlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, koronavirüs ve Rusya ile Ukrayna arasında meydana gelen savaşın küresel çapta yüksek enflasyona neden olduğunu dile getirdi.

“Asgari ücrette vergiyi sıfırladık”

Emeklilere ve kamu çalışanlarına yarar sağlayacak olan 3600 ek gösterge çalışması ile beraber yeni haklar tanıdıklarını ifade eden Bilgin, sözleşmeli kamu çalışanlarının da kadroya geçirildiğini ifade etti. Asgari ücret noktasında vergi dışı işlemi sağladıklarına dikkat çeken Bilgin, "Bununla yalnızca asgari ücret ödemesi sağlanan işçilerin ücretleri vergi dışında kalmadı, tüm personellerin asgari ücret kadar olacak şekilde ücretlerine de bu sistemi sağladık. Bu sayede emekçiler, asgari ücretten alacakları gelirlerinden vergi alınmamaya başladı. Bu işçilerin hakkıydı, bizde haklarını onlara verdik. Kamuda geçici işçiler sıkıntısı bulunuyor. Geçici işçiler noktasında çözüm elde etmek üzere büyük bir adım attık. Bu konuyu Meclis'e sunduk. Kamu işçileri ile ilgili devam ettirdiğimiz toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü faaliyetimiz başlamıştı. Meydana gelen deprem sebebiyle konuyu askıya aldık ancak herhangi bir hak kaybı yaşanmayacak biçimde bunu yapacağız” dedi.

Yorumlar (0)