DİSK asgari ücret beklentisini açıkladı

2023 asgari ücret miktarının tespit edileceği toplantılarda bulunacak Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 13 bin 200 TL ile masaya oturacağını açıkladı.

EMEK-SENDİKA 05.12.2022, 14:14 Merve Yüksel
DİSK asgari ücret beklentisini açıkladı

Milyonlarca işçinin dikkati getirilecek asgari ücret zammında. Bu noktada Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek sene faaliyete alınacak olan ücretin tespit edilebilmesi adına ilk resmi görüşmesini 7 Aralık Çarşamba tarihinde yapacak. Komisyon davetlileri, üçüncü toplantının ardından oy birliği ile asgari ücreti belirlemeyi planladıklarını ifade ederken, 14 Aralık Çarşamba günü ikinci toplantı gerçekleştirilecek.

İşverenler ve sendikalar 7 Aralık günü görüşecek

Toplantıların sonrasında karar verilen yeni asgari ücret zam oranı kamuoyu ile paylaşılacak. Diğer bir taraftan asgari ücret görüşmeleri öncesinde sendikalar da toplantıda sunacakları rakamları belirlemeye devam ediyor.

Asgari ücret için rakamını dile getiren TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 7 bin 785 TL’nin kırmızı çizgileri olduğunu ifade etti.

Araştırma yapıldı, basın mensuplarına sunuldu

TÜRK-İŞ'in dışında iş dünyası ise 8-8 bin 500 liraya ılımlı yaklaşıyor. TÜRK-İŞ'in sonrasında Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) de söz konusu ücret için talep ettikleri rakamı açıkladı.

Asgari Ücret Araştırması’nı basın mensuplarına paylaşan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Normal şartlarda, insanca olan bir asgari ücretin net 13 bin 200 TL’ye çıkarılması gerekmektedir.” dedi.

Yorumlar (0)