Yüksek teknoloji ihracatına kredi desteği!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Yüksek teknolojili ürün ihracatına 2 milyar lira kredi desteği vereceğiz." açıklamasında bulundu.

EKONOMİ 19.06.2019, 11:00
Yüksek teknoloji ihracatına kredi desteği!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank tarafından 2019'da yüksek teknolojili ürün ihracatına Türk lirası cinsinden 2 milyar liralık kredi desteği verileceğini bildirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı yazılı açıklamasında, ihracatta büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini, amaçlarının yüksek teknolojili ve tasarıma dayalı daha fazla ihracata yükselmek olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 23 Mayıs'ta İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi'nin açıklandığını hatırlatan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, söz konusu paketle ihracat potansiyeli yüksek ve istihdama büyük oranda katkı sağlayan sektörlere finansman sağlanarak ihracata desteğin artırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank'ın da aynı doğrultuda 2019 yılı hedefleri içinde, yenilikçiliğe ve Ar-Ge'ye dayalı, katma değeri yüksek, uluslararası piyasalarda "Türk malı" imajını güçlendirecek nitelikteki markalı ürün üretimine destek vermesinin yer aldığına vurgu yaparak, "Türk Eximbank aracılığıyla bu yıl yüksek teknolojili ürün ihracatına Türk lirası cinsinden 2 milyar liralık kredi desteği sağlanacak. Döviz kredisi cinsinden de Türk menşeli yatırım malı alımlarına yönelik 100 milyon dolar, orta ve yüksek teknolojili ürün ihracına yönelik ise 500 milyon dolarlık destek sağlayacağız." açıklamasında bulundu.

Hedef yüksek teknolojili ürün ihracatını artırmak

Türk Eximbank'ın yeni destek paketinin detayları hakkında bilgi veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yüksek teknolojili ürün ihracatı gerçekleştiren firmalara KOBİ şartı aranmaksızın, bir yıla kadar vade opsiyonlarında mevcut program ve koşullarda Türk lirası kredi verileceğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, halihazırda 2 anapara taksitli 1 yıl vade opsiyonu faiz oranının yüzde 17,6 olduğunu hatırlatarak, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Bir yılı geri ödemesiz 3 yıla kadar vadeli Türk lirası kredi imkanı sağlayarak, faiz oranları 2 yıl vadeli devlet tahvili faizinin yüzde 70'i esas alınarak belirlenecek. İhracatçı firmaların, Türk menşeli makine ve ekipman yatırım malı harcamalarını özendirmek amacıyla verilecek döviz cinsinden orta uzun vadeli ihracata yönelik yatırım kredileri için ilgili projelerin gelir yaratma potansiyelleri dikkate alınarak azami 3 yılı geri ödemesiz, azami 10 yıl vade opsiyonu tanınacak ve bu kredilerde yarım (0,50) puan avantaj sağlanarak Euribor+yüzde 4,00 faiz oranı uygulanacak. Orta ve yüksek teknolojili ürünlerin ihracatını yapan firmalara döviz cinsinden orta uzun vadeli işletme sermayesi kredisi, azami 1 yılı geri ödemesiz, azami 5 yıl vadeyle ve benzer vadedeki diğer kredilere göre 0,25 puan indirim hakkı verilerek Euribor+yüzde 4,25 üzerinden kullandırılacaktır."

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sağlanan desteklerin önemini vurgulayarak, "İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi'nin ihracat ayağını daha da güçlendirecek olan bu desteklerimiz, ülkemizin yüksek teknolojili ürün ihracatının artırılması amacına ve yatırımda sermaye malı kullanımına önemli önemli katkı sağlayacak." şeklinde sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)