Yılmaz: Vergi sisteminin daha dengeli olması için çalışacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, vergi reformu konusuna ilişkin açıklama yaptı. Yılmaz, "Önümüzdeki süreçte bu yönde bazı çalışmalar yapılması gerek. Bu vergi artışı-azalışı değil, sistemin modernize edilmesi, sadeleştirilmesi güncellenmesi ve daha dengeli bir hale getirilmesi diyelim" şeklinde konuştu.

EKONOMİ 08.08.2023, 11:42 08.08.2023, 12:20
Yılmaz: Vergi sisteminin daha dengeli olması için çalışacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Orta Vadeli Program'ın (OVP) teknik boyutunu Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın yürüttüğünü belirten Yılmaz, onların sonuçlarını ağustos ayının son günlerinde tartışacaklarını, dinleyeceklerini söyledi.

''Bu OVP, diğerlerinden farklı olacak''

Bu sene bir taraftan sektördeki paydaşlarla, bir taraftan da STK'lar ile istişareler yaptıklarını vurgulayan Yılmaz, "Yeni bir sürece girdik, bu döneme Türkiye Yüzyılı diyoruz. Deprem sonrası dönem, dolayısı ile de yeni bir dönemdeyiz. Bu yeni döneme yönelik değişik kesimlerin önceliklerini, beklentilerini alarak OVP’yi şekillendireceğiz. Bu durumda bu OVP'yi geçmiş OVP’lerden ayırt eden bir vasıf olacak" şeklinde konuştu.

"OVP’yi üç ayaklı olarak düşünebilirsiniz"

OVP'nin yapısal dönüşüm boyutunun daha çok olacağını belirten Yılmaz, "OVP’yi üç ayaklı olarak düşünebilirsiniz. Para politikasının genel bir çerçevesi var. Detayları Merkez Bankası’nın sorumluluğu altında. OVP'de, Maliye politikasının detayları var. Bütçedeki rakamlar ve hepsi orada var. Bir de üçüncü ayak olarak tabi iki yapısal dönüşümleri içerecek" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu kapsayıcılıkta olan hazırlıklardan bahsederken tabi ki gündelik değişimi kastetmiyoruz. Daha köklü değişimler ile yapısal reformdan bahsediyoruz. Rekabet gücünü ve verimliliği artırıcı, Türkiye’yi dünya karşısında daha avantajlı konuma taşıyacak dönüşümler ve değişimler. Vergi reformu konusunda tutun eğitimdeki dönüşümlere kadar farklı birçok alanı kapsayacak. Hukuk alanında ise özellikle ekonomiyi ilgilendiren, yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik, daha çok verimliliği, ekonominin potansiyelini ve rekabet gücünü geliştirici her çeşit köklü değişimi kapsayacak. "

"İstişarelerin bir kısmını tamamladık"

OVP'nin eylül ayının ilk 10 gününü açıklayabileceklerini belirten Yılmaz, bu durumun biraz da çalışmaların seyrine bağlı gerçekleşeceğini söyledi.

İstişarelerin bir kısmını tamamladıklarını söyleyen Yılmaz, "İş dünyası ile görüştük, memurlarla, muhasebecilerle görüştük, işçi kesimi ile görüştük. Şimdi önümüzde finans ve tarım kesimi temsilcileriyle yapacağımız görüşme var. TZOB ve birlik başkanlıkları ile bir görüşmemiz olacak. Tarihini henüz tam belirleyemedik fakat kısa bir süre içerisinde Tarım Bakanımız ile beraber görüşmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Finans kesimiyle olan görüşmeyi İstanbul Finans Merkezi'nde cuma günü yapacaklarını ifade eden Yılmaz, "Bankalar Birliği, banka genel müdürleri, kamu-özel sektör temsilcileri, dolayısı ile finans kesimini temsil eden aktörler olacak. Onların önümüzdeki üç seneye ilişkin beklentileri ve bakışı konuşulacak. Bir de TOBB ile bir toplantı organize etmeyi düşünüyoruz. Onda da bütün şehirlerden başkanları davet edecekler. Bu toplantıya belki de tam gün ayıracağız. Tüm şehirlerden bölgelerin sorunlarını ve beklentilerini de ele almış olacağız" şeklinde konuştu.

Kabinede OVP ile de ilgili bir sunum olduğunu söyleyen Yılmaz, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla alakalı öne çıkan konuları sunduğunu belirtti.

"Hedefimiz tek haneli enflasyon"

Yılmaz, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

"İstihdamı, büyümeyi Merkez Bankası ile zaten ortak belirleriz. Hükümet ve Merkez Bankası orta vadeli programda enflasyona yönelik hedefleri birlikte belirlerler. Son bir güncelleme yapıldı zaten, dolayısı ile bundan sonra büyük bir güncelleme daha beklememek gerek. 2026 perspektifinde yapacağız. Dolayısı ile 2025 yılına kadar belki küçük güncellemeler fakat asıl 2026 OVP ile netleşmiş olacak. Orada da hedefimiz tek haneli enflasyon."

"Vergi reformu konusunda birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor"

İşveren ile işçi kesiminin doğrudan vergilerinin artması, dolaylı vergilerinse azalması konusundaki ortak talebini kendisinin de desteklediğini vurgulayan Yılmaz, "Önünüzdeki dönem içinde bu yönde bazı çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu konu vergi artışı-azalışı değil. Bu konu vergi sisteminin sadeleştirilmesi, güncellenmesi, modernize edilmesi ve daha dengeli bir hale getirilmesi diyelim" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)