"Yıl ortasında tek haneli enflasyonu görebiliriz"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, "Yıl ortasından itibaren tek haneli seviyeleri enflasyonda görebileceğimizi söyleyebilirim. Para politikasındaki duruşumuz da bununla uyumlu şekillenecek." dedi. 

EKONOMİ 22.01.2020, 16:33
"Yıl ortasında tek haneli enflasyonu görebiliriz"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, İsviçre'nin Davos kentinde gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Uysal, Davos'ta uluslararası kurumların yetkilileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, "Türkiye için Davos oldukça oldukça pozitif bir havada geçiyor.  Geçtiğimiz yıl yaşanan kur şokundan sonra Türkiye ekonomisinin gücünü kanıtlaması, risk primlerinin düşüşü, enflasyondaki kademeli aşağı iniş Türkiye açısından önemli unsurlar olarak öne çıkıyor." dedi. 

"Ocak ayında ölçülü bir indirim yaptık"

Faiz indirimlerine ilişkin açıklamada bulunan Uysal, "Temmuz ayından bu yana 2019'da 1200 baz puanlık faiz indirimi yapmıştık. 2019'da enflasyondaki görünümde döviz kurunun istikrarlı seyri, talep koşulları, ithalat fiyatları, işlenmemiş gıda fiyatlarından kaynaklanan önemli manevra alanı oluşmuştu. Geldiğimiz noktada enflasyon ve para politikasında ince ayar yapılması gereken bir döneme geçtik. O yüzden ocak ayında ölçülü bir indirim yaptık. Enflasyon beklentilerindeki iyileşme, yıl sonu enflasyon beklentilerinin bizim tahminimizle uyumlu bir şekilde seyretmesi bize bu adımları ölçülü atma imkânı verdi. Bundan sonra gelen verilere dayalı olacak. Enflasyondaki görünümü yakından takip ederek adımlarımızı şekillendireceğiz." ifadelerini kullandı.

"Yatırım ve istihdama yansımasını bekliyoruz"

Uysal, finansal koşullarda net bir şekilde iyileşme olduğunu kaydederek, "1400-1500 baz puanlara varan kredi ve mevduat faizlerinde düşüş görüyoruz. Piyasadaki hareketlilik başladı. Tüketim taraflı başlamış olmakla birlikte yatırım ve istihdama da yansımasını bekliyoruz." diye konuştu.

"Piyasa beklentisi tek haneli bir enflasyon görünümüne işaret ediyor"

Enflasyonda "tek hane" sinyalini veren Uysal, "Yıl ortasından itibaren tek haneli seviyeleri enflasyonda görebileceğimizi söyleyebilirim. Para politikasındaki duruşumuz da bununla uyumlu şekillenecek. Bundan sonraki dönemde orta vadeli görünüm, piyasa beklentisi daha aşağıda tek haneli bir enflasyon görünümüne işaret ediyor. Beklenen enflasyona bakınca pozitif reel getiri öngördüğümüzü söyleyebilirim." dedi.

"Reel kurun ihracata katkısı devam edecek"

Uysal, iç talebin ağırlığının artacağı bir döneme girildiğini aktararak, "Reel kurun net ihracata katkısı devam edecek. Finansal istikrar ve fiyat istikrarını bir arada değerlendirdiğimizde Merkez Bankası oynaklığa önem veriyor. Aşırı oynaklığa izin vermeyecek şekilde." şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (1)
mustafa karaman 2 yıl önce
çok inandırıcı olmasada
bu sözleri şimdiye kadar çok duyduk ama umarım olur.
17
kapalı