Yerli silah fabrikası güçlenecek

Türk savunma sanayisi çatısı altında orta kalibre silah sistemleri üretimi yapılan Çankırı Silah Fabrikası'nın kapasite ve kabiliyeti modernizasyon faaliyetiyle artırılacak.

EKONOMİ 16.11.2023, 18:15 topcu
Yerli silah fabrikası güçlenecek

TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) patlayıcı, mühimmat ve silah gereksinimlerinin yerli olanaklarla karşılanması maksadıyla faaliyet gösteren MKE (Makine ve Kimya Endüstrisi) AŞ, yeteneklerine yeni teknoloji ve ürünler ilave etmek, mevcut üretimin kapasite ve niteliğini artırmak maksadıyla yeni yatırımları uygulamaya geçiriyor.

Bu çerçevede, mühimmat ve silah üretimine dönük faaliyet gösteren ve MKE AŞ'nin faaliyetlerinde çok önemli bir yer tutan Çankırı Silah Fabrikası'nda modernizasyon faaliyeti yürütülecek.

Teçhizat ve makine yatırımlarının da katkısıyla projenin sonunda tesiste senede 30 tane 35 mm çift namlulu uçaksavar topu, bin tane 40 mmm tamburalı bombaatar, 400 tane 40 mm otomatik bombaatar, bin adet 12,7 mm uçaksavar makineli tüfek ve 20 tane 105 mm BORAN obüsü üretim kapasitesine ulaşılacak.Ekonomik destekler verilecek


Firmaya bu yatırım için gümrük vergisi muafiyeti, yüzde 40 oranında yatırım katkısı, yüzde 80 oranında vergi indirimi, KDV istisnası gibi destekler verilecek.

MKE AŞ Çankırı Silah Fabrikası, özellikle kolluk kuvvetlerinin gereksinim duyduğu orta kalibre silah sistemlerinin üretimi için görev alıyor. Fabrika, ürün yelpazesinde yer alan silah sistemleriyle bahse konu ürünlerde ülke dışına bağımlılığın önüne geçilmesine katkı sunuyor. 

Fabrikada üretim tesislerinin yanında çok sayıda muayene ve test altyapısı da bulunuyor.

MKE AŞ Çankırı Silah Fabrikası, 74 bin metrekare büyüklüğünde kapalı, 1 milyon 342 bin metrekare büyüklüğünde açık alan olmak kaydıyla toplamda 1 milyon 416 bin metrekare büyüklüğündeki alanda faaliyetlerine devam ediyor.

Yorumlar (0)