Yeni yılda birçok kalemde değişiklik olacak: İşte yeni asgari ücretle birlikte zamlanacaklar kalemler

Yeni yılda geçerli olacak yeni asgari ücretle birlikte birçok kalem zamlı olarak ödenecek.

EKONOMİ 21.12.2023, 13:08 Şeyda Gül
Yeni yılda birçok kalemde değişiklik olacak: İşte yeni asgari ücretle birlikte zamlanacaklar kalemler

7 milyondan fazla çalışanı doğrudan ve yüz binlerce kişiyi dolaylı yoldan etkileyen asgari ücret, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul ediliyor. Bu nedenle belirlenecek yeni zam oranı asgari ücretle çalışanların yanı sıra işsizlik maaşı alanları da etkileyecek. Bununla birlikte asgari ücret zammıyla birlikte kıdem tazminatı, staj ücretleri, GSS primleri, isteğe bağlı sigorta primleri, askerlik ve doğum borçlanması, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemde tutarlar değişecek.

İşsizlik ödeneği artacak

Yeni asgari ücretten etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneği geliyor. Sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınan işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı olarak hesaplanıyor. Üst sınırı ise asgari ücretin yüzde 80'i olarak hesaplanması nedeniyle yeni asgari ücretle işsizlik ödeneği de zamlanacak.

Kıdem tazminatı yükselecek

Asgari ücretli bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı hak ediyor. Yeni asgari ücretle çalışanın yıllık kıdem tazminatı da yapılacak zam oranında yükselecek.

Stajyer öğrenciler daha fazla para alacak

Lise ve üniversite öğrencilerinin yaptığı stajlara ödenen staj ücreti de yeni asgari ücret zammıyla birlikte artacak.

GSS primleri de artacak

Yeni asgari ücret artışı GSS primlerini de etkileyeceği ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak isteyenlerin brüt asgari ücretin yüzde 3'üne karşılık gelen tutar kadar ödeme yapması gerekecek.

Yorumlar (0)