Yellen piyasaları önce karıştırdı sonra topladı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın açıklamalarıyla piyasalar hareketlendi. Yatırımcılar da gelecekte olası sıkılaştırma adımlarının küçük bir provasını yaptı.

EKONOMİ 05.05.2021, 11:37 05.05.2021, 18:05
Yellen piyasaları önce karıştırdı sonra topladı

Yellen'ın dün yaptığı açıklamalar, piyasalarda sert dalgalanmalara neden oldu. 

Katıldığı etkinlikteki konuşmasında, hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini belirten Yellen, pay piyasaları ve ABD tahvil faizlerinde hızlı düşüş, altının ons fiyatında ise yükselişe neden oldu.

FED enflasyonla başa çıkabilir

Yaşanan gelişmeler sonrası konuşmasına açıklık getiren Yellen, faiz artırımını tahmin etmediğini veya önermediğini söyledi. 

Harcama paketlerinin enflasyona nende olmayacağını ifade ederek ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonla başa çıkabilecek araçlara sahip olduğunu belirtti.

Açıklama sonrası sakinleşme

Yellen'ın açıklamalarını değiştirmesi ile altının ons fiyatı kazançlarını geri verirken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,59 seviyesinde dengelendi. 

Altının ons fiyatı, 1.800 dolar sınırına kadar çıkması sonrasında 1.780 dolar seviyesine indi.

İlerisi için ipuçları

Analistler, Yellen'ın açıklamaları sonrasında piyasalarda artan oynaklığın, ileride majör merkez bankalarının atabileceği sıkılaştırma adımları ya da sözle yönlendirmelerin neden olabileceği hareketlere ilişkin ipucu niteliğinde olduğuna işaret etti.

ABD’de dış ticaret açığında rekor

ABD'de dün açıklanan verilere göre, dış ticaret açığı martta yüzde 5,6 artışla 74,4 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Gelişmeler sonunda New York borsasında karışık bir seyir izlenirken, teknoloji hisselerindeki sert düşüşler dikkati çekti. 

Dow Jones endeksi yüzde 0,06 ile sınırlı bir şekilde artarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,88 geriledi. 

Apple, Facebook ve Tesla da etkilendi

ABD'nin büyük teknoloji şirketlerinden Apple'ın hisseleri yüzde 3'ün üzerinde değer kaybederken, Google'ın ana kuruluşu Alphabet, Facebook ve Tesla'nın hisselerindeki düşüşler de yüzde 1'i aştı.

Avrupa’da teknoloji hisseleri öne çıktı

Avrupa tarafında, İngiltere'de dün açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI), nisanda son 27 yılın en sert yükselişini kaydetmesi ve Alman otomotiv sektöründe iş beklentilerinin 2 yılın en yükseğine çıkmasına karşın borsalarda teknoloji hisseleri öncülüğünde satıcılı bir seyir izlendi.

Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,49, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,67, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,89 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,81 değer kaybetti.
Dün Yellen'ın açıklamaları sonrası artan dolar talebi ile 1,20 sınırına kadar gerileyen avro/dolar paritesi ise 1,2000-1,2020 dar bandında dengelendi.

Asya

Bugün Asya piyasalarının çoğunluğu resmi tatil dolayısıyla işleme açılmadı. 

Hindistan'da Sensex endeksi kapanışa yakın yüzde 0,6 değer kazanırken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 geriledi.

Türkiye

Türkiye’de dün banka hisseleri öncülüğünde satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,34 değer kaybederek günü 1.416,25 puandan tamamladı. Bankacılık endeksinin değer kaybı ise yüzde 1'i aştı.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklenti anketi, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü PMI ve ABD'de ADP özel sektör istihdamı başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler, ayrıca Yellen'ın açıklamaları sonrası Fed üyelerinin yapacağı konuşmaların öneminin de arttığını vurguladı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 puanın direnç, 1.390 ve 1.340 seviyelerinin destek konumunda olduğunu açıkladılar.

Yorumlar (0)
8
açık