Virgin Galactic, New York borsasına iniş yaptı!

Kamu yatırımcıları artık Sör Richard Branson'ın uzay turizm şirketine yatırım yapabilecek.

EKONOMİ 29.10.2019, 11:28
Virgin Galactic, New York borsasına iniş yaptı!

Virgin Galactic, halka arz edilen ilk uzay turizm şirketi oldu. Sör Richard Branson'ın şirketi ilk ödeme yapan müşterilerini gezegen dışına seyahat ettirmek için hazırlıklarına başladı.

SPCE

Yatırımcılar, şirketin hisse senetlerini "SPCE" sembolü ile alabilecek.

New York Borsasında şirketin hisse senetleri 12,93 dolara yükselmeden önce 12,34 dolardan açıldı. Bir borsa sözcüsünün belirttiğine göre, şirketin piyasa değeri alım satım işlemlerinden sonra 2,4 milyar dolardan fazla oldu.

Virgin Galactic, eski Facebook çalışanı Chamath Palihapitiya tarafından işletilen bir yatırım aracı olan Social Capital Hedosophia ile alışılmadık bir birleşme sayesinde 450 milyon dolar topladı. Branson dahil mevcut Virgin Galactic hissedarları, Virgin Galactic Holdings olarak bilinen yeni şirketin yaklaşık yüzde 59'una sahip olacak.

Kişisel hırslar

Ticari uzay sektörü, özellikle telekomünikasyon ve gözetim uyduları için, onlarca yıldır iyi geliştiği söylenebilir. Bununla birlikte, uzay turizmi çok daha uzun sürdü ve şimdiye kadar kısa vadeli kâr beklentilerinden ziyade, derin cepli milyarderlerin kişisel hırsları tarafından yönlendirildi.

Virgin Galactic, elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk ve Amazon kurucusu Jeff Bezos'un 2024 yılına kadar insanları aya götürmeyi hedefleyen Blue Origin firmasının kurduğu roket şirketi SpaceX'e rakip oluyor.

Virgin Galactic, Cemal Kaşıkçı'nın cinayetinin ardından askıya alınan Suudi Arabistan hükümetiyle yapılan görüşmeler de dahil olmak üzere özel olarak para toplamaya çalıştı ve New York Borsasında listeye girmeye karar verdi.

Eski Nasa başkanı George Whitesides'in liderliğindeki şirket, Kaliforniya'daki Mojave çölünde uzay araçları geliştiriyor ve New Mexico'da ana ticari faaliyetlerini sürdürüyor.

Ünlüler ve kazalar

Çeşitli ticari dalları havayolları ve trenlerden gelin giyimi ve kolaya kadar çeşitlilik gösteren Branson, Virgin Galactic’in insanları uzaya götürme programı hakkında defalarca iyimser tahminlerde bulundu ancak şirket, 2014’te yaşanan bir test sırasında test pilotunun ölümünü açıklamıştı.

Bununla birlikte, Virgin Galactic, aktör Leonardo DiCaprio ve pop yıldızı Justin Bieber de dahil olmak üzere 600'den fazla kişiden rezervasyon olduğunu iddia ediyor. Bu rezervasyonların toplam mevduatı yaklaşık 80 milyon dolar ve "potansiyel gelir" de 120 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Sesin üç kat hızı

Aralık ayında, SpaceShipTwo'nun deneme uçuşu ilk kez uzaya neredeyse yaklaştı ve uzay gemisin sesin neredeyse üç katı hızına çıktı. Şirket, ilk ticari uçuşunu 2020'nin ilk yarısında başlatmayı planlıyor.

Virgin ayrıca, Boeing'in 20 milyon dolarlık yatırımı da dahil olmak üzere daha geleneksel uzay operatörlerinin desteğini aldı. Üretici, Virgin Galactic ile teknoloji üzerine çalışmayı kabul etti.

Uzmanlar uzay turizm endüstrisinin önümüzdeki on yılda hızla büyüyeceğini tahmin ediyor. İsviçreli yatırım bankası UBS, endüstrinin 2030 yılına kadar yılda yüzde 10'dan fazla büyüyerek yaklaşık 3 milyar dolara çıkacağını düşünüyor.

UBS analisti Jarrod Castle'a göre uzay turizmi birçok farklı şirketin hedefi olsa da, yeni itici teknoloji, gelir zenginliğini daha zengin olanlara daha az güvenerek açabilir.

Castle, "Doğru yapabiliyorsan asıl fırsat uzun mesafeli yolculuk yapmak. Çok daha büyük bir kitlesel pazar olurdu.” diye konuştu.

Virgin Galactic tarafından borsaya girmeden önce dosyalanan belgeler, “uzun mesafe yolculuğunu aksatmaya” başlamadan önce uzay yolculuğunu daha fazla kişiye açmayı, maliyetleri düşürmeyi hedefleyeceğini ileri sürdü.

Yorumlar (0)
10
açık