Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması Meclis'te kabul edildi

Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifi TBMM'de kabul edildi.

EKONOMİ 12.11.2020, 00:53 12.11.2020, 09:16 Koray
Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması Meclis'te kabul edildi

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ne eklenen gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, MTV, ÖTV, bütün idari para cezaları, KYK borçları ve hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırmasıyla ilgili düzenleme, TBMM Genel Kurulu'nda kabul gördü.

Peşin ödeme yapanların faizleri siliniyor

Yapılandırmada borcunu peşin ödemek isteyenlere de indirim imkanı sunuluyor. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması halinde, işleyen faizler iptal olacak. Bunun hesaplanmasında 'Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi' (YÜFE) kullanılacak. İlk taksit içerisinde söz konusu borçlar ödenirse, YÜFE'den kaynaklanan gecikme zammının yüzde 90'ı da silinmiş olacak.

Hangi borçlar yapılandırma kapsamında?

Gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları, vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları; trafik, seçim, nüfus para cezaları; Karayolu Taşıma Kanunu'na göre faturalandırılan para cezaları; karayollarından usulüne uygun olmayan geçişler sebebiyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezaları borç yapılandırma kapsamında bulunuyor.

Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, haksız işgal tazminatı, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da vergi yapılandırması kapsamında dahil olacak.

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre takip edilen diğer alacaklar da yapılandırılabilecek.

Sosyal güvenlik primleri idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamları da ilgili yapılandırmaya dahil edildi.

Ayrıca il özel idarelerine olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, çeşitli ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ile zam ve faizleri de yapılandırılabilecek.

Yapılandırma; TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri de kapsıyor.

KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden oluşanlar ile aidat alacakları, il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin yüzde 50'den fazlası bunlara ait şirketlerin taşınmazlar hakkında yapılan destek hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan alacaklar, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının il özel idareleri, belediye ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında bulunacak.

Ne zamana kadar müracaat edilebilecek?

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar başvurmaları gerekecek.

Başvurular hangi kuruma yapılacak?

Müracaatlar borcun ilgili olduğu kuruma yapılacak.

Yapılandırma süreci nasıl işleyecek?

Yapılandırma yapmak isteyenler, taleplerini ilgili idareye giderek beyanda bulunacak. Seçilen ödeme vadesine göre kendilerine borç dökümü çıkartılacak.

Taksit imkanı sunulacak mı?

Borç peşin ya da 6-12-18 gibi belirlenecek ay seçenekleri ile ödenebilecek. Borcun ödeme vadesi, vade farkı olarak toplam rakamı etkileyecek.

Ödemeler ne kadar sürecek?

Borçları yapılandırırken maksimum süre olan 18 ay seçildiği durumda, ödemelerin 2 ayda bir olduğu düşünüldüğünde, borçlar toplam 36 ayda tamamlanmış olacak.

Borcun ilk vadesi ne zaman ödenecek?

İlk taksit ödemesi, önümüzdeki ocak ayında gerçekleştirilecek. 

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu