Varank: Olumlu sinyaller geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, reel sektörden olumlu sinyaller geldiğini belirtti.

EKONOMİ 20.05.2020, 13:34 20.05.2020, 14:15
Varank: Olumlu sinyaller geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

"Reel sektörden olumlu sinyaller geliyor. OSB'lerdeki elektrik tüketimi artmaya başladı. Otomotiv fabrikalarının tümü çalışıyor."

"Gebze ve Ankara'da OSB'lerde Kovid-19 testleri düzenli olarak testler yapılıyor, vaka oranları çok çok düşük seviyelerde."

"Reel sektörün beklentileri iyileşmeye başladı. Pek çok üretici yatırımdan, ihracat imkanlarından söz ediyor."

"İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Manisa ve Gaziantep'te testleri yakında başlatıyoruz. Mayıs sonuna kadar tüm OSB'lerde devreye almak istiyoruz."

DEİK Talks programına katıldı

Reel sektörde iyileşme başladığını ve olumlu sinyaller geldiğini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Organize Sanayi Bölgelerindeki (OSB) elektrik tüketimi artmaya başladı. Otomotiv fabrikalarının tümü çalışıyor." diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) tarafından video konferans ile düzenlenen DEİK Talks programına katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEİK Talks programında yaptığı konuşmada, büyümenin öncü göstergelerini düzenli bir şekilde takip ettiklerini ifade ederek, sanayi üretimini, kapasite kullanım oranlarını, imalat siparişlerini ve sanayideki elektrik tüketimi verilerini anlık izlediklerini kaydetti.

En temel önceliklerinin; "üretim cephesinde kalıcı bir toparlanmayı sağlamak" olduğunu vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son iki haftalık dönemde, reel sektörden normalleşmeye ilişkin olumlu sinyallerin geldiğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Organiza Sanayi Bölgelerindeki (OSB) elektrik tüketiminin mayıs başından itibaren yükselmeye başladığını açıklayarak, gelişmeyi şöyle anlattı:

"Otomotiv ana fabrikalarının tümü çalışıyor. Tekstilde de toparlanmalar var. Gıda, kimya, ilaç ve ambalaj sanayi, salgınla birlikte gücüne güç kattı. Düzenli olarak sektör temsilcileri ve OSB yönetimleriyle bir araya geliyorum. Benim edindiğim izlenim şu: Reel sektörün beklentileri iyileşmeye başladı. Pek çok üretici yatırımdan, ihracat imkânlarından söz ediyor. Tabii biz de Bakanlık olarak, bu potansiyeli hayata geçirecek adımlara odaklanıyoruz. Şundan lütfen emin olun: Sanayimizi her türlü şoka karşı daha dayanıklı hale getirecek ve her durumda ayakta tutacağız."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, normalleşme sürecinin bir diğer kritik politikasını OSB'lerde (Organize Sanayi Bölgeleri) başlattıkları yeni tip koronavirüs (Covid-19) testlerinin oluşturduğunu belirterek, Gebze ve Ankara'da düzenli olarak testlerin yapıldığını bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Gönül rahatlığıyla ifade edeyim, vaka oranları çok çok düşük seviyelerde. İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Manisa ve Gaziantep’te de tarama testlerini yakında başlatıyoruz. Mayıs sonuna kadar artık tüm OSB'lerde bu sistemi devreye almak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
21
açık