Uzman isim tarih verdi: Gram altın o tarihte 1800 TL’yi görecek

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, piyasalarda yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada tarih vererek 1.800 lirayı göreceğini söyledi.

EKONOMİ 12.07.2023, 16:57 Şeyda Gül
Uzman isim tarih verdi: Gram altın o tarihte 1800 TL’yi görecek

Küresel piyasaların gözünün ABD’de ki enflasyon verisinde olduğunu belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, geçen hafta yüzde 4 olarak açıklandığını ve ABD’de ki enflasyon verisi yüzde 1.3 civarında olduğunu söyledi. “Sert bir düşüş bekleniyor” diyen Memiş, bunun da küresel piyasalarda bir dalgalanmaya neden olabileceğini kaydetti.

FED, kendini beklemeye aldı

Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artırımlarına ara verdiğini dile getiren Memiş, altının ons fiyatında yukarı yönlü hareketlerin Euro-dolar paritesinde, sterlin-dolar paritesinde yukarı yönlü hareketlere sebep olabileceğiniz aktardı. Dolar endeksinde de tekrar aşağı yönde hareketler beklediklerini vurgulayan Memiş, özellikle ABD Merkez bankası FED’in faiz politikasının önemli olduğunu vurguladı. Fed’in Haziran ayı toplantısında tekrar kendisini beklemeye aldığı kaydeden Memiş, muhtemelen yıl onuna kadar da kendini beklemeye alacağını belirtti. “Faiz artırımı beklenmiyor” diyen Memiş, ABD Merkez bankası büyük bir ihtimalle faiz artırımlarının artık sonuna geldiğinin işaretini vermiş olacağının altını çizdi. Altının ons fiyatı şuanda 1935 dolar seviyesinde yukarda 1960 direncinde takip etmeye devam edeceklerini söyleyen “Yine yılsonuna kadar 2150-2250-2350 dolar seviyesine kadar yükselişler ön görüyorum” dedi.

Gram altın en çok kazandıran yatırım aracı

Düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendirmek gerektiğini söyleyen Memiş, küresel piyasalarda ONS altının baskı altında kalmaya devam ettiğini belirtti. Yani gerçek değerinin altında kaldığını vurgulayan Memiş, gram altına bakıldığında ise dolar kurundan destek almaya devam ettiğini gördüklerini söyledi. Yılın ilk yarısında gram altının yüzde 48 yatırımcısına kazandırarak yatırım araçları içerisinde yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı olduğunu söyleyen Memiş, “Birinci sırada. Bu değer artışlarının yılsonuna kadar devam edeceğini tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gram altın Eylül’de 1800 TL’yi görebilir

Hedefin 1750 devamında ise yılsonuna kadar 1800 lira seviyesi olduğunu aktaran Memiş, büyük bir ihtimalle Eylül ayında 1800’lü rakamlarının görülebileceğini tahmin ettiğini kaydetti. Ancak kısa vadede mutlaka geri çekilmelerde yaşanabileceğini vurgulayan Memiş, bu geri çekilmelerde 1600-1580 lira seviyesinde sınırlı kalabileceğini aktardı. Dolar kurunun güçlü duruşunu korumaya devam ettiğini belirten Memiş, “Dolar kurundaki geri çekilmelerin 25-80 lira seviyesiyle ya da 25-50 lira seviyesiyle de sınırlı kalmasını bekleyebiliriz” dedi.

Geri çekilmeler olabilir

Borsa ve dolarda yaşanabilecek senaryolar üzerine yorumlarda bulunan Memiş, “Şuanda ki ekonomik koşullar şuanda ki konjonktüre baktığımız zaman döviz kurlarında altın fiyatlarında gümüş fiyatlarında veya borsada düşüşlerin sınırlı kalacağını tekrar yukarı yönlü hareketlerini devam ettireceğini tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

6300 puan seviyesinin üzerinde borsa İstanbul yüz endeksinin bulunduğunu aktaran Memiş, bu tarafta da 6000 puan seviyesine kadar bir geri çekilmenin mümkün olabileceğini söyledi. Ancak yine de bu geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini belirten Memiş, tekrar yukarı yönlü hareketlerde 6500-6650 puan endeks tarafında görebileceklerinin altını çizdi. “Ama önemli olan şu dolar endeksi tarafındaki geri çekilmeler muhtemelen bu borsa yine pozitif yönde etkiler “diyen Memiş, dolar bazlı bakmak gerektiğini ve endeks bölü dolar olduğunu kaydetti.

Dolar 28 TL seviyelerine gelebilir

“Dolar karşısında ki değerine bakmak lazım. Burası hala ucuz kalmaya devam ediyor” diyen Memiş, muhtemelen Eylül ayı itibariyle Türk borsasına girişlerin hızlanacağı bir dönemin beklediğini aktardı. O nedenle borsa yatırımcısının yılsonuna kadar yine beklemesi gerektiğini vurgulayan Memiş, dolar borcu olan dolarla iş yapan ticaret yapan döviz borcu olan vatandaşlarımızın da 26 lira seviyesinin altında ki sarkmaların çok kalıcı olacağını beklememesi gerektiğini söyledi. Memiş, “Muhtemelen yine Eylül ayında 27-28 bandına kadar bir yükselişi olacağını tahmin ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)