Ukraynalı ekonomist: Para artık Türkiye'nin cebine girecek!

TürkAkım doğalgaz boru hattının Ukrayna için doğuracağı sonuçları hakkında konuşan Ukraynalı ekonomist Oleg Pendzin, "Ukrayna bütçesine giren rubleler artık Türkiye bütçesine girecek" dedi.

EKONOMİ 10.01.2020, 14:34 13.01.2020, 17:40
Ukraynalı ekonomist: Para artık Türkiye'nin cebine girecek!

NewsOne televizyonuna konuşan Oleg Pendzin, "Ukrayna üzerinden gaz transiti yılda 65-70 milyar metreküpe kadar azalacak. Eğer boru hattı devam ederse Türkiye transit ülke olacak ve daha önce Ukrayna bütçesine giren rubleler artık Türkiye bütçesine girecek. Burada dost ve düşman yok, sadece çıkarlar vardır, özellikle de mali çıkarlar" dedi.

"Artık bu para gelmeyecek"

Ukrayna'nın gaz transitinden bir yılda elde ettiği 3 milyar doları korumayı amaçladığını belirten Pendzin, "Artık bu para gelmeyecek. Beş yılda 7 milyar dolar alacağımız söylendi. Ancak düzgün hesaplarsak, 7 milyar dolar da alamayacağız. Zira 65 milyar metreküp gaz transiti karşılığında Kiev, yaklaşık 1.5 milyar dolar alıyor. Kuzey Akım 2'nin açılmasıyla transit 25 milyar metreküp daha azalarak 40 milyar seviyesine inecek" ifadelerini kullandı.

40 milyar metreküpün Ukrayna için amortisman seviyesi olduğuna değinen Pendzin, "Eğer 40 milyar metreküpün üzerine çıkılırsa kazanç sağlayabiliriz" yorumunu yaptı.

Yorumlar (0)
28
açık