Türkiye'nin kredi risk priminde son durum

Yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarını temin etmeye dönük adımları kademeli bir şekilde uygulamaya alınırken, süren jeopolitik risklere rağmen ülkemizin beş senelik CDS'i (kredi risk primi) 400 baz puanın altına indi.

EKONOMİ 01.11.2023, 18:17 topcu
Türkiye'nin kredi risk priminde son durum

Türk ekonomisinin enflasyonla mücadelesi kuvvetli bir şekilde sürerken, bahse konu durum fiyatlamaları etkilemeye devam ediyor. 

Atılan adımların ardından ülkemizin CDS'i, 13 Ekim 2023'ten bu yana ilk defa 400 baz puanın altına gerileyerek 398,5 baz puanda dengelendi.TCMB'nin faiz artırımları devam ediyor

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası), geçtiğimiz hafta politika faizini öngörülen dahilinde 500 baz puan artırarak yüzde 35 düzeyine çıkarırken, politika metninde kademeli bir şekilde sadeleşmenin süreceği sinyali iletilmişti.

Karardan sonraki günde Resmi Gazete'de yer verilen tebliğe göre Merkez Bankası, bankacılık sisteminde TL'nin payını artırmaya dönük adımlarla birlikte sadeleşme çerçevesinde ihracat kredileri ve şirketlerin krediye ulaşımına dönük uygulama kolaylıkları getirdi."Türkiye'yi gri listeden çıkaracağız"

Diğer taraftan, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in, yabancı yatırımcılarla yapılan görüşmelerden müspet sinyaller almayı sürdürdüğü kaydedildi.

Ülkemizin dış finansmana ulaşımı artmaya devam ederken, Bakan Şimşek, dün Hazine ve Maliye Bakanlığının 2024 senesi bütçesinin görüşüldüğü TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleştirdiği konuşmada, geçtiğimi ay itibarıyla proje finansmanı maksadıyla yaklaşık olarak 7,1 milyar dolarlık dış finansman sağlandığını açıkladı.

Mehmet Şimşek, FATF (Mali Eylem Görev Gücü) tarafından yayımlanan rapor doğrultusunda, ülkemizin 40 FATF standardının 39'u ile tam uyumlu olduğunu kaydederek, "Teknik uyum çerçevesinde hazırlıkları süren yegane konu kripto varlıklara ilişkin faaliyetlerdir. Bu hususta da gerekli faaliyetlerimiz son aşamaya gelmiştir. Uygulamada sağlıyor olacağımız etkinlik ile Türkiye'yi gri listeden çıkarmak için çaba sarf ediyoruz." diye konuştu. "Umut verici"

Ekonomistler, hem enflasyonla mücadelede ortaya konulan net tutum hem de ekonomi yönetiminin yabancı yatırımcılarla yaptığı görüşmelerinin ülkemize dair risk algısını zayıflattığını vurgulayarak, bu durumun kredi risk primindeki harekette görülebildiğini dile getirdi.

Filistin-İsrail çatışmasının sürdüğü ve savaşın çok daha geniş alanlara yayılma ihtimalinin olduğu bugünlerde ülkemizin CDS'indeki gerilemenin umut verici olduğunu söyleyen ekonomistler, yarın Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın Enflasyon Raporu'ndaki yönlendirmelerinin de kredi risk primi puanı üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

Yorumlar (0)