Türkiye ile Japonya'dan kritik adım!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hedef pazarlardan Japonya ile ticareti dengeli bir şekilde artırmak istediklerini belirterek, "Japonya ile özellikle Serbest Ticaret Anlaşması (STA) üzerinde çalışıyoruz ve son zamanlarda bu adımlar daha da yoğunlaştı." dedi.

Türkiye ile Japonya'dan kritik adım!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Japonya'nın Tsukuba şehrinde gerçekleştirilen G20 Ticaret ve Dijital Ekonomi Bakanları toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toplantılar kapsamında önemli oturumlara katıldıklarını ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Pekcan, Türkiye’nin sürdürülebilir, kapsayıcı, kural bazlı, adil ve serbest ticaretten yana olduğuna dikkat çekti.

Pekcan, G20 temasları kapsamında Kanada Ticaret ve İhracatın Çeşitlendirilmesi Bakanı Jim Carr ile Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (JETCO) mutabakat zaptını imzaladıklarını anımsatarak, "Bu anlaşma sadece siyasi düzeyde değil, aynı zamanda iş dünyası açısından da önemli bir platform olacak. Bu kapsamda karşılıklı ticaretimizin ve yatırımlarımızın artırılması yönünde çalışmalarımız sürüyor." diye konuştu.

Bunun yanı sıra Güney Kore Ticaret Bakanı Yoo Myunghee ile de bir araya geldiğini kaydeden Pekcan, Türkiye'nin Güney Kore ile STA anlaşmasının bulunduğunu, ikili ticareti daha dengeli bir yapıya kavuşturmak için bir yol haritası tespit edildiğini, Koreli Bakan ile teknik çalışmaların ardından sonbaharda da tekrar bir araya geleceklerini kaydetti.

"Japonya ile ticareti dengeli bir şekilde artırmak istiyoruz"

Ruhsar Pekcan, Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile de oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 4,6 milyar dolar olduğunu belirten Bakan Pekcan, son zamanlarda ilişkilerde görülen artış eğilimine rağmen ikili ticarette bir dengesizliğin söz konusu olduğuna dikkat çekti. 

Pekcan, hedef pazarlardan Japonya ile ticareti dengeli bir şekilde artırmak istediklerini vurgulayarak, "Japonya ile özellikle Serbest Ticaret Anlaşması (STA) üzerinde çalışıyoruz ve son zamanlarda bu adımlar daha da yoğunlaştı." dedi.

Japon Bakan ile Davos Zirvesinde bir araya geldiklerini ve Paris'te gerçekleştirilen OECD toplantılarında da görüştüklerini ifade eden Pekcan, teknik delegasyonun 21-24 Mayıs'ta Japon heyetiyle bir çalışma gerçekleştirdiğini ve heyetlerin 17 Haziran'da yeniden toplanacağını söyledi. 

Pekcan, "STA görüşmelerinde her ülkenin hassas olduğu noktalar bulunuyor. Siz kendi ülkeniz için en iyisini istiyorsunuz, karşı taraf da kendi ülkesi için en iyisi istiyor. Dolayısıyla ortak bir noktada adım adım ilerliyoruz ama çok sıkı takip ediyoruz. Serbest Ticaret Anlaşması, Türk ve Japon firmalarının Türkiye’de ve Japonya’da daha fazla yatırım yapmalarını ve her iki ülkenin ürünlerinin daha rahat pazar bulmasını sağlayacak. STA imzalanması halinde Türkiye global ölçekte üretim yapan Japon firmalarının değer zincirlerinde yer almış olacak." açıklamalarında bulundu. 

"İngiltere, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke" 

İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox ile görüştüklerini aktaran Pekcan, "Bakan Fox, Ankara'ya gelecek. İkili ticaret ve yatırım ilişkilerimizi Brexit dahil güncel gelişmeler ışığında değerlendireceğiz." dedi.

Bakan Pekcan, İngiltere’nin Türkiye’nin ticaret fazlası verdiği, en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke olduğuna işaret ederek, "İngiltere bizim için önemli bir ülke. Anlaşmasız ayrılık olursa AB ile olan Gümrük Birliği anlaşmasından dolayı bazı sıkıntılar olabilir. Dolayısıyla kural bazlı çalışmamıza devam ederek, ticaretimizin çok fazla engellenmemesi için neler yapabiliriz bu doğrultuda kendileri ile görüşeceğiz." şeklinde konuştu.

"Meyve ve sebze ihracatındaki hassasiyetlerimizi aktardık"

Ruhsar Pekcan, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin ile görüşmesine ilişkin, iki ülke arasındaki ticareti daha dengeli hale getirmek için görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. 

Pekcan, Rusya’ya ihracatta özellikle meyve ve sebzedeki geri dönüşler noktasındaki hassasiyetlerini aktardıklarına dikkat çekerek, şu şekilde konuştu:

"Vize serbestisi konusunu da tekrar gündeme aldık. Rusya ile 25 -26 Temmuz'da Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantımız var, Rusya'nın Enerji Bakanı Alexander Novak ile ben de KEK eş başkanıyım. Rusya'ya 3 Nisan'da bir ön çalışma için gitmiştim. 8 Nisan’da da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başkanlıklarında düzenlenen 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısına katılmış, iki ülkenin iş adamları ile bir araya gelmiştik. Orada Bakan Novak ile beraber her sektörde çalışma gruplarının aktifleştirilmesini kararlaştırmıştık. Ticaret, yatırımlar ve bölgesel iş birliği, gemi ve yat sektör iş birliği, otomotiv ve makine gibi çalışma grupları bulunuyor. Bunların da ortak çalışmalarını 25 Temmuz'a kadar tamamlamalarını bekliyoruz."

"Karayolları nakliyelerinde kotalarda sıkıntı yaşıyoruz"

Pekcan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Diğer taraftan karayolları nakliyelerinde kotalarda sıkıntı yaşıyoruz. Gelencik Limanı 2 yıl süreyle bakıma alınıyor. İhracatçılarımız açısından alternatif ro-ro hattı oluşturmanın, Novorossisk Limanının tam kapasiteyle çalıştırmanın ya da karayolu taşımacılığı kotalarını artırmanın bu sorunun üstesinden gelmesine yardımcı olacağına inandığımızı kendilerine ilettik."

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 12:47

Banu Fırıncılar

Banu Fırıncılar, 1995 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı. Üniversite yıllarında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı ve çeşitli internet sitelerinde çevirmen olarak çalıştı. Aynı zamanda Orta Doğu Araştırmaları alanında seminerlere katıldı. Üniversiteden Ocak 2019’da mezun oldu ve şubat ayından beri Habernediyor.com’da editör olarak çalışıyor.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER