Türkiye-Cezayir arasındaki LNG anlaşması uzatıldı

Alparslan Bayraktar, ülkemizin, Cezayir ile mevcut LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ithalatı anlaşmasının üç sene daha uzatıldığını duyurdu.

EKONOMİ 21.11.2023, 21:16 22.11.2023, 16:38 topcu
Türkiye-Cezayir arasındaki LNG anlaşması uzatıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cezayir ziyareti çerçevesinde gerçekleştirilen Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi İkinci Toplantısı'na iştirak ettiklerini bildirdi."Üç sene daha uzattık"

Ziyaret çerçevesinde iki ülke arasında Ekim 2024 tarihinde sona erecek olan LNG anlaşmasının uzatıldığını belirten Bayraktar, şu ifadeleri paylaştı:

"Toplantının ardından Cezayir ulusal petrol ve doğal gaz firması Sonatrach ile BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi) arasında atılan imzalarla iki ülke arasında 1988 senesinden bu yana süren LNG ithalat anlaşmasının süresini üç sene daha uzattık. Bu süre içinde ülkemiz, Cezayir'den senelik 4,4 milyar metreküp LNG almayı sürdürecek. Bu tarihi anlaşmanın uzatılmasına ilişkin ortaya konulan irade taraflar arasındaki köklü iş birliğini daha da kuvvetlendirerek geleceğe taşıyacaktır."

Yorumlar (0)