TÜRK-İŞ'ten asgari ücret açıklaması: "Bu kez farklı olacak"

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay, 2024 yılı için uygulanacak asgari ücret görüşmelerinin aralık ayında başlayacağını duyurdu. Atalay, bu kez Asgari Ücret Tespit Komisyonunda bir farklılığın olacağını açıkladı.

EKONOMİ 15.11.2023, 10:37 16.11.2023, 16:19 Hakan Öksüz
TÜRK-İŞ'ten asgari ücret açıklaması: "Bu kez farklı olacak"

2024 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi için görüşmeler aralık ayında başlayacak. TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleri hakkında açıklamada bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 15 kişiden oluştuğunu hatırlatan Atalay, toplantıda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığını kaydetti.

"Toplantıda kasap, berber, akaryakıt pompacısı ve garson yer alacak"

Aralık ayındaki görüşmelerde bir farklılığın olacağını aktaran Atalay, "TÜRK-İŞ heyetinde komisyonda 1 işçi yer alıyordu. Bu sefer komisyondaki işçi sayısını 4'e çıkartma kararı aldık. Farklı mesleklerden 4 işçi, komisyona katılacak. TÜRK-İŞ'ten bir sendikacının yanı sıra sendikalı olmayan kasap, berber, akaryakıt pompacısı ve garson, görüşmelerde yer alacak. Bu 4 işçi, pazarlık masasında milyonlarca kişiyi temsil edecek." dedi.

Asgari ücreti belirlemek için 4 toplantı yapacaklar

2023 yılının ikinci yarısında asgari ücretli bir çalışan, aylık 11 bin 402 lira 32 kuruş net maaş alıyor. Bu maaşın işverene aylık maliyeti 15 bin 762 lira 4 kuruş oluyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, uygulanacak tarifeyi belirlemek için teamül gereği dört defa toplanıyor. Toplantının yapılabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından çağrılan üyelerden 10'unun katılımı gerekiyor. Oy çokluğuyla karar alan komisyona hükümet, işçi ve işverenden beşer temsilci katılıyor.

Yorumlar (0)