TÜRK-İŞ Başkanı Atalay’dan asgari ücret açıklaması: Uzlaşırsak masada otururuz

Asgari ücret görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada bugüne kadar rakamla ilgili bir şey konuşmadıklarını ifade eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Ergün Atalay, “İnşallah bizim arzu ettiğimiz bir rakam olur. Uzlaşırsak masada otururuz” dedi.

EKONOMİ 27.12.2022, 17:10 Şeyda Gül
TÜRK-İŞ Başkanı Atalay’dan asgari ücret açıklaması: Uzlaşırsak masada otururuz

Asgari ücret zammı 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. Dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret zammının belirlenmesi için yapılan çalışmalar ise devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugüne kadar iki toplantı gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan tarafları kabul edecek.

Bakan Işıkhan'dan TÜRK-İŞ'e ziyaret

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın TÜRK-İŞ’i ziyaret etti. Basına kapalı yaklaşık 1 saat süren ziyarette Bakan Işıkhan’a ziyarette, Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş da eşlik etti. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Işıkhan, “İstişareler devam ediyor neticelenince sizinle paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay: Rakamla ilgili bir şey konuşmadık

Bakan Işıkhan'ın ziyareti sonrası yaptığı açıklama yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Ergün Atalay, bugüne kadar rakamla ilgili bir şey konuşmadıklarını dile getirdi. “İnşallah bizim arzu ettiğimiz bir rakam olur” ifadelerini kullanan Atalay, sorulduğunda kanaatlerini söyleyeceklerini vurguladı. Atalay, “Uzlaşırsak masada otururuz” dedi.

Asgari ücret net 11 bin 402 lira

Her bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş olarak hesaplanan asgari ücretten, kesintiler ve vergiler düşüldüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak ödeniyor. Bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş olan asgari ücretin işverene toplam maliyeti kalem kalem şu maddelerden oluşuyor;

  • 13 bin 414 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret,
  •  2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi,
  • 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi.
Yorumlar (0)