Türk halkı fakirleşiyor

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, Mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 124 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 6 bin 918 TL’ye yükseldi.

Türk halkı fakirleşiyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasını gösteren açlık sınırı 2 bin 124 TL’ye yükseldi.

Gıda ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi yapılması zorunlu olan aylık harcamaların maliyetini gösteren yoksulluk sınırı ise 6 bin 918 TL’ye yükseldi.

Yalnız çalışan bir kişinin yaşam maliyeti ise aylık 2 bin 625 TL oldu.

TÜRK-İŞ’ten yapılan açıklamada, yüksek fiyatların çalışanların geçim koşullarını zorlaştırdığı belirtilerek, gıda fiyatlarındaki artışın hesaplanan tüketici enflasyonunun üzerinde gelişme gösterdiği kaydedildi.

AÇLIK SINIRI 183 LİRA ARTARAK ASGARİ ÜCRETİ AŞTI

Dar ve sabit gelirli kesimin geçim sıkıntısının, yerel seçimler sonrası süren seçim tartışmalarının gölgesinde kaldığı belirtilen açıklamada, açlık sınırının yılın ilk beş ayı sonunda 183 lira artarak asgari ücreti aştığı bildirildi.

Bekar bir işçi için 2019 yılı boyunca asgari ücret 2 bin 20 lira, en düşük kamu çalışanı net maaşı ise yılın ilk altı ayı itibariyle 2 bin 995 lira. En düşük emekli aylıkları ise işçinin bin 888 lira, esnafın bin 691 lira memurun 2 bin 379 lira.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER