Turizm Bakanlığı'ndan sinema sektörüne milyonluk destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörüne uzun metraj ve çekim sonrası türlerindeki 30 proje için toplam 141 milyon 500 bin lira destek sağlandığını açıkladı.

EKONOMİ 12.06.2024, 12:21 13.06.2024, 09:39 Buse Önder
Turizm Bakanlığı'ndan sinema sektörüne milyonluk destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 30 projeye toplamda 141 milyon 500 bin lira destek sağladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Sinema Destekleme Kurulu'nca belirlenen ve Türk sinemasının gelişiminde önemli rol oynayan bu desteklerin, 'İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım' kategorisinde 8, 'Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım' kategorisinde 17, 'Ortak Yapım' kategorisinde 3 ve 'Çekim Sonrası' kategorisinde 2 projeye verildiği belirtildi.

Destek alan projeler arasında, 'Kalandar Soğuğu' filmiyle uluslararası başarı elde eden yönetmen Mustafa Kara'nın 'Mevsimlerin Ardından' filmi ve 2018 yılında vefat eden fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in hayatını anlatan, Fatma Ela Alyamaç ve Aren Perdeci'nin yöneteceği 'Merhaba' adlı film öne çıkıyor.

‘Mustafa’ filmi de destek kapsamında

Bu yıl destek alan uzun metraj animasyon projeler arasında ise Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını anlatan üçlemenin ilk filmi 'Mustafa' dikkat çekiyor. Bu filmde Atatürk'ün çocukluk dönemi işlenirken, yönetmenliğini Semih Turalı ve Halil Öztürk üstlenecek. Destek alan bir diğer animasyon projesi ise çocukların ilgiyle takip ettiği Rafadan Tayfa serisinin son filmi olan 'Kapadokya Macerası', İsmail Fidan'ın yönetmenliğinde izleyiciyle buluşacak.

Destek miktarı 200 milyon TL'ye yaklaştı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2024 yılında belgesel film yapım, senaryo ve diyalog yazım, kısa film yapım, kısa animasyon film yapım ve yerli film gösterim türlerine 44 milyon 891 bin Türk lirası destek verdi. Bu miktar, uzun metraj ve çekim sonrası desteğine verilen 141 milyon 500 bin lira ile birlikte toplamda 186 milyon 391 bin liraya ulaştı.

Eylül ayında ikinci toplantı yapılacak

Sinema Destekleme Kurulu'nun uzun metrajlı sinema film yapım, ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, ortak yapım, çekim sonrası ve dağıtım ve tanıtım destek türlerindeki başvuruları değerlendireceği ikinci toplantısı Eylül ayında yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sinema desteklerine ilişkin detaylar, Sinema Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde (https://sinema.ktb.gov.tr/TR-373794/2024-4-sayili-sinema-destekleme-kurulu-karari-aciklandi.html) yer alıyor.

Yorumlar (0)