Tüm otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2 katına çıktı

2023 yılında bir kereye mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeneceği duyuruldu. Ek MTV’nin aracın sıfır ya da trafiğe kayıtlı olması fark etmeksizin tüm araçlara uygulanacağı belirtildi.

EKONOMİ 05.07.2023, 13:35 Şeyda Gül
Tüm otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2 katına çıktı

TBMM Başkanlığı’na sunulan en düşük memur maaşını 22 bin liraya çıkaran torba kanun teklifinde, ek vergi sürprizi de çıktı. Motorlu Taşıtlar Vergisi, 2023 yılı sonuna kadar yeni tescil edilecek araçlar ve mevcut trafiğe kayıtlı araçlar için 2 katına çıkarıldı. Buna göre MTV, 2023 yılı sonuna kadar yeni tescil edilecek araçlardan 2 katı olarak alınacak.

NTV’de yer alan habere göre, 2023 yılında bir kereye mahsus olmak üzere ek MTV, aracın sıfır ya da trafiğe kayıtlı olması fark etmeksizin, tüm araçlara uygulanacak.

Geçici vergi bekleniyordu

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin 100 milyar doları aşan yüksek maliyeti ve seçimin ardından MTV’nin iki katına çıkarılması geçici vergi olarak bekleniyordu.

Yüzde 61.5 olarak belirlenmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde geçen yılsonunda yüzde 50 indirim yetkisini kullanmıştı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, MTV zammının 2023 yılında yüzde 61.5 olarak uygulanacağı duyurulmuştu.

Yorumlar (0)