TMO'nun mısır alım fiyatı belirlendi

TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) Genel Müdürlüğü tarafından, bu sezonki mısır alım fiyatının her bir ton başına 6 bin TL olarak belirlendiği bildirildi.

EKONOMİ 23.08.2023, 00:49 23.08.2023, 16:27 Koray
TMO'nun mısır alım fiyatı belirlendi

TMO'nun resmi sosyal medya hesabı üzerinden, mısır alımlarının başlamasına dair paylaşımda bulunuldu. 

Mısır hasadının, bu ayın ilk haftasında Hatay ve Adana'da lokal olarak başladığı ve Türkiye genelinde de an itibarıyla yaklaşık olarak yüzde 8 düzeylerine ulaştığı kaydedilen açıklamada, hasat başlangıcından şu ana değin piyasaların yakından takip ettiği ve piyasaların seyrine göre Toprak Mahsulleri Ofisi politikalarının oluşturulduğu bildirildi. 

Bu yılki mısır üretiminin, 8,5 milyon ton olacağının öngörüldüğü vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Toprak Mahsulleri Ofisi mısır alım fiyatı, her bir ton başına 6 bin TL olarak belirlenmiştir. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olan çiftçilerden, belgelerindeki üretim miktarının tümü satın alınacaktır. TMO, ülke genelinde bulunan iş yerlerinde ve protokole imza atılan lisanslı depolarda mısır alım çalışması yapacaktır. TMO ile protokole imza atan lisanslı depoculuk firmaları, 'www.tmo.gov.tr' internet sitesinde yayınlanmakta olup çiftçilerimiz bahse konu depolara teslim ettiği ürününü ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) olarak TMO'ya satabileceklerdir.""Bir ay içinde hesaplara yatırılacak"

TMO'nun, çiftçilerin iş yerleri önünde uzun bir süre beklemelerinin önüne geçmek maksadıyla uyguladığı randevulu alım sistemini sürdüreceğine işaret edilen açıklamada, randevuların 23 Ağustos saat 10.00 itibarıyla alınabileceği ve alımlara Toprak Mahsulleri Ofisi iş yerlerinde 24 Ağustos tarihi itibarıyla, lisanslı depolar üzerinden ise randevulu bir şekilde 28 Ağustos itibarıyla başlanacağı belirtildi.

Ofis iş yerlerinde, pazar günü dışında, haftanın altı günü alım gerçekleştirileceği kaydedilen açıklamada, ürün ücreti ödemelerinin, ürün teslimatının (ELÜS ve TMO) ardından bir ay içinde çiftçilerin banka hesaplarına yatırılacağı bildirildi. 

Yorumlar (0)