TİSK: Her şey devletten beklenmemeli

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, "TİSK camiası olarak büyüklüğümüzün ve sorumluluğumuzun farkındayız. Bu süreçte, her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini çok defa dile getirmiştik" dedi.

EKONOMİ 01.04.2020, 15:25
TİSK: Her şey devletten beklenmemeli

TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" mottosuyla başlatarak 7 aylık maaşını bağışladığı "Milli Dayanışma Kampanyası"na 20 milyon lira destek vereceklerini kaydetti.

Yazılı açıklama yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının küresel bir probleme dönüştüğünü ifade ederek, koronavirüsün hayatın her alanını etkilediğine vurgu yaptı.

Yaşanılan zor günlerin birlik ve beraberlik ruhuyla aşılabileceğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası'nın bu anlamda önemli olduğunun altını çizen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"TİSK camiası olarak büyüklüğümüzün ve sorumluluğumuzun farkındayız. Bu süreçte, her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini çok defa dile getirmiştik. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik bu kampanyaya, 20 milyon lira ile güçlü bir destek vereceğiz. Bu destekte TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfımız en ön safta yer aldı. Hassasiyet ve katkılarından dolayı yönetimine teşekkür ederim."

Çalışanlara 3 milyon maske ve 100 bin ton dezenfektan

İnsan sağlığını her şeyin üzerinde gördüklerini vurgulayan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, bu süreçte konfederasyonları bünyesindeki 12 bin işletmede iş sağlığı-güvenliği kurallarının yanında, devletin aldığı önlemlerin de titizlikle uygulandığı bilgisini paylaştı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, TİSK olarak çalışma hayatını da etkileyen bu zor dönemi en iyi biçimde yönetme çabasında olduklarını belirterek, bu kapsamda yürütülen çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

"İlk olarak işletmelere 2 milyon maske dağıttık. Üye sendikalarımızın dağıttıklarıyla sayı 3 milyona çıktı. İşletmelere gönderilmek üzere 100 bin ton dezenfektan temin ettik. İşveren sendikalarımızın üye işletmelere destek olabilmek için kuracakları yardımlaşma ve dayanışma fonundaki sınırın nakit mevcutlarının yüzde 25'inden yüzde 35'ine yükseltilmesini talep ederek, bunun yasalaşmasını sağladık.

Diğer taraftan, çalışanlara eğitim verecek online gelişim platformu kurmak için kolları sıvadık. Bu platform üzerinde yaklaşık 100 bin çalışana 3 ay boyunca iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yanında, ailelere ebeveyn eğitimleri, psikolojik destek eğitimleri vermeyi hedefliyoruz. İlerleyen süreçte geleceğin işlerine yönelik eğitimlerle de platformu zenginleştirilmeyi planlıyoruz." 

Sağlık Bakanlığına 20 solunum cihazı bağışlamak için çalışmalara başladıklarını da kaydeden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, bu zor süreçte fedakarca görev yapan sağlık çalışanları başta olmak üzere hizmetlerin aksamaması için özveri gösteren tüm kamu ve özel sektör çalışanlarına şükran ve minnet borçlu olduklarını efade etti.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu