Ticaret Bakanı Bolat rakamlarla açıkladı: İhracatta günlük tarihi rekor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatın dün günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini duyurdu. Bakan Bolat, “Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşılmış oldu” dedi.

EKONOMİ 24.06.2023, 11:53 Şeyda Gül
Ticaret Bakanı Bolat rakamlarla açıkladı: İhracatta günlük tarihi rekor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda günlük ihracat rekoruna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. “İhracatımız 23 Haziran'da günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti” diyen Bakan Bolat, günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiğinin aşılmış olduğunu söyledi.

Bakan Bolat, günlük ihracat değeri ile 1977 yılındaki yıllık ihracatın 1 milyar 753 milyon dolar olduğunu ve 1999 yılındaki aylık ihracat değerlerinin Ağustos ayında 1 milyar 940 milyon dolara yükseldiğini söyledi. Bakan Bolat, küresel ekonomide ve ticarette gözlenen zayıf seyre rağmen bu tarihi günlük ihracat değerinin ihracatçıların dinamizmini ve mukavemetini gösterdiğini bildirdi.

Almanya'da son 37 ayın en düşük seviyesinde

Haziran ayı geçici İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) Avro bölgesinde 43,6'ya gerilediğini belirten Bakan Bolat, en büyük ticaret ortağı olan Almanya'da 41 ile son 37 ayın en düşük seviyesinde gerçekleştiğine dikkati çekti.

Çalışmaları kararlılıkla sürdürecekler

Önümüzdeki dönemde önceliğini açıklayan Bakan Bolat, katma değeri yüksek sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması ve ithalat ihtiyacının azaltılması yoluyla bir taraftan sağlıklı bir büyüme ortamının sağlanmasının yanı sıra makroekonomik istikrarı zedeleyen dış kaynak baskısının azaltılması olduğunu kaydetti. Ayrıca makroekonomik istikrarın tesis edilmesi ile yatırımlar için uygun ortam sağlanacağını vurgulayan Bakan Bolat, yatırım-katma değeri yüksek üretim-ihracat zincirinin güçlü şekilde işlemesi için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceklerinin altını çizdi.

Yorumlar (0)