THY kadın pilot sayısında rekor kırdı

Her geçen yıl bünyesindeki kadın pilot sayısını artıran Türk Hava Yolları, kadın pilot sayısıyla tüm zamanların rekorunu kırdı

EKONOMİ 18.01.2020, 15:17 18.01.2020, 15:37
THY kadın pilot sayısında rekor kırdı

2006'da bünyesinde 6 kadın pilot bulunduran THY'deki kadın pilot sayısı bu yıl itibarıyla 35 kat artarak 211'e yükseldi. Eğitimdekiler de dahil olmak üzere 39 kaptan pilot ve 172 ikinci pilotla, dünyada en çok kadın pilotun görev yaptığı sayılı havayolu şirketlerinden biri Türk Hava Yolları oldu. THY bünyesinde çalışan kadın pilotlar uzun menziller de dahil olmak üzere her uçakta görev yapıyor. Bu pilotlar arasında THY Uçuş Akademisi mezunları, askeri kökenli pilotlar, okulların pilotaj bölümlerinden mezun olan pilotlar bulunuyor. Her yıl uçuş filosu ve uçuş noktalarını artıran THY, bu büyümeye paralel olarak yeni pilotları da bünyesine katıyor.

THY pilotlarından Selin Sevimli, Didem Bayrakdar ve İrem Poyraz, hemcinslerine pilotluğu tercih etmeleri için çağrıda bulundu.

"Bu meslekte cinsiyet ayrımı yok "

THY'de Boeing 737 uçaklarında görev alan Selin Sevimli, lisede bir kadın kaptanı kokpitte gördükten sonra pilot olmaya karar verdiğini belirterek,  “Pilotluk maceram aslında bir kadın kaptanın kokpit de görmemle başladı. Bu anlamda pilot olmak benim de dikkatimi çekmişti. Lise yıllarımda çevremi inceleyip mesleklerle ilgili araştırma yaparken gerçekten beni çok etkilemişti. Bu mesleği araştırmaya başlamıştım. Daha sonra ise Anadolu Üniversitesi’nin pilotaj bölümü olduğunu öğrendim ve bu bölümü orada okuyabileceğimi gördüm. Bu bölüme hazırlandım ve girdim. THY, bayrak taşıyıcı bir şirket ve çok önemli bir şirket. Dünyanın bütün noktalarına bayrağımızı taşımak ve THY’de uçmak öncelikle benim için bir gurur. Mesleki anlamda da böyle güzel bir şirket de işimi yapabildiğim için bu konuda çok mutluyum.” dedi.

Eşinin de THY'de pilot olduğunu söyleyen Sevimli,  “Son dönemde biraz daha aşina olunmaya başlandı. fakat şaşıran yolcularımız olabiliyor. Bazen anons da sesimizi duyduklarında kabin ekibimize şaşkınlıklarını ve mutluluklarını ileten yolcularımız oluyor. Bu tabii ki de bizi çok mutlu ediyor. Uçuş sonrası da denk geldiğimiz yolcularımız da bize mutluluklarını, duygularını dile getirdiklerinde bize her zaman motivasyon kaynağı oluyor. Umarım günden güne sayımız artarak devam eder ve bu artık olağan halde devam eder” dedi.

Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, gerekli şartları sağlayabilen herkesin pilot olabileceğini söyleyen Sevimli, “Mesleğin kendilerine uygun olacağını düşünen gençlere her zaman detaylı bilgiler vermek işin özünü anlatmak bizim için de mutluluk tabii ki de sayılarımızın artarak devam etmesini çok isterim. Her mesleğin zor olduğunu düşünüyorum. Pilotluğu kadınlarımıza da tavsiye ediyorum çünkü ben mutluyum yaptığım işten. Çok haz alıyorum o yüzden bu mesleği seçmeye karar veren herkese tavsiye ediyorum. İlk kez annem babam benim uçuşuma denk gelmişti benim anons da pilot koltuğunda oturduğumu öğrenmişlerdi ve bu çok büyük mutluluktu. Bu benim üniversitedeyken de hayalimdi ailemi bir gün uçtuğum uçakta ağırlamak. Bu benim için gurur vericiydi”  ifadelerini kullandı. 

"Meslektaşlarımızdan destek görüyoruz"

Yeditepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu 32 yaşındaki Didem Bayrakdar, THY'de 2 yıldır ikinci pilot olarak görev yapıyor. Özel bir uçuş okulunda eğitim aldıktan sonra mesleğe başlayan Bayrakdar, Pilot olmak istiyordum. Ailemin de desteği ile özel bir uçuş okulunda pilotluk eğitimini tamamladım. Şu anda da THY’nin Boeing 737 tipi uçakların filosunda ikinci pilot olarak mesleğimi devam ettiriyorum. THY ile uçmak inanılmaz mutluluk ve gurur verici bir duygu. THY sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en büyük havayolu şirketlerinden bir tanesi. Türkiye’nin lokomotif şirketi aynı zamanda milli bayrak taşıyıcısı o yüzden bu şirkette görev yapmaktan dolayı onur duyuyorum. Yolcular körükten veya merdivenden gelirken beni gördüklerinde gülümsediklerini görüyorum. Çocukların el salladığını görüyorum bunlarda beni inanılmaz mutlu eden anlar oluyor." şeklinde konuştu.

Pilot olmak isteyen tüm kadınlara bu mesleği tavsiye ettiğini belirten Bayrakdar,  “Pilot olmak isteyip bana soranlara bu mesleğin avantajlarını, dezavantajlarını zorluklarını güzel ve keyifli taraflarını anlatıyorum. Ama bana sorduklarında önerir misiniz diye çok mutlu olarak severek yaptığım için olmak isteyen herkese öneriyorum. Ben bu meslekte kadın erkek ayrımına çok da fazla inanmıyorum. Bu koltuğa oturan herkes belirli bir eğitimden geçiyor. Belirli bir başarı sağlamaları gerekiyor. Belirli bir standarda ulaşması gerekiyor. Şirketimizde görev yapan tüm pilotlarımız kadın veya erkek olsun bu işi layıkıyla icra ediyorlar. Pilot olmak isteyen herkese tüm kadınlara tavsiye ediyorum. Erkek pilotlarımızdan her hangi bir ayrımcılık görmedik ve onlardan da destek görüyoruz. Çocuklarımın da ileride pilot olmasını isterim çünkü bu işi severek isteyerek yapıyorum. Bu meslek zorlamayla, annenin babanın zorlamasıyla yapılacak bir meslek değil. O sevdanın insanın içinde olması gerekiyor” dedi.

"Pilot olmayı herkese öneriyorum"

Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu 28 yaşındaki pilot İrem Poyraz da 2 yıldır ikinci pilot olarak görev yapıyor. Babasının da pilot olduğunu belirten Poyraz,  “Çocukluğumdan beri uçakların içinde büyüdüm. Çocukluğum böyle geçti o yüzden ilerleyen zamanda da benim için en iyi meslek olduğunu düşündüm. Fazla destinasyonlara uçuyoruz bayrak taşıyıcısı olduğumuz için bu bana gurur veriyor çünkü dünyanın her yerinde THY’yi tanıyorlar. Biz de bunu temsil ettiğimiz için en iyi şekilde hoşumuza gidiyor. Bir anne kız çocuğu ile çıkıp “bak ben sana demiştim pilot kadın diye sen de olabilirsin” bu çok hoşuma gitmişti ”dedi.


 
Boeing 737 ikinci pilotlarından İrem Poyraz, herkese pilot olmayı önerdiğini söyleyerek, "Çocuğum isterse pilot olmayı tüm desteği veririm ama kesinlikle zorlayamam. Kan tutan bir insanı doktor yapamazsınız, yükseklikten korkarsa çocuğumu da zorlayamam ama istiyorum derse tüm desteği sağlarım. Gecemiz gündüzümüz yok diyorlar ama özel hayatımızı çok etkilediğini düşünmüyorum her ay belli bir günümüz boş oluyor. Ona göre size ayak uyduracak insanlar bulursanız özel hayatınızda sıkıntı çekmiyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu