THY'de yeni dönem: İkram, battaniye ve bagaj yok!

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle uçuşlarda alınan tedbirler kapsamında artık iç hatlarda ikram ve battaniye dağıtımına son verileceğini ifade etti. 

EKONOMİ 27.05.2020, 09:40
THY'de yeni dönem: İkram, battaniye ve bagaj yok!

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle durdurulan iç hat uçuşlarının güncel plan doğrultusunda 4 Haziran günü açılacağını belirtti. Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Aycı, maliyetlerin çok yükseldiğini, bu nedenle de bazı düzenlemelere gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, iç hatlarda ikram dağıtımına son verdiklerini söyledi.

Hijyen bakımından 4 saate kadar süren yolculuklarda yolculara battaniye dağıtılmayacağını kaydeden Aycı, kabin içine el çantası dışında bagaj alınmayacağını da belirtti. 

"Elimizden geldiğince personel çıkarmamaya çalışacağız"

Aycı, Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci'nin sorularını yanıtladı. Dünyada 22 bin uçaktan yüzde 90'ının yerde olduğunu aktaran Aycı, "Bu durum maliyetleri çok yükseltti. Elimizden geldiğince personel çıkarmamaya çalışacağız. Ama bir birim maaş alanla 20 birim maaş alanlarla aralardaki ayarlamalar gerekli oluyor. Bir birim alana dokunmamak için belki 20 birim ya da altına alınan maaşlarda oynamalar gerekecek." ifadelerini kullandı. 

"Sadece su verilecek"

İç hatlarda yalnızca su vereceklerini kaydeden Aycı, şu ifadeleri kullandı:

"Bu durum yurt dışında da iki saatlik uçuşlara kadar böyle olacak. Sonrası kademeli olarak artan ama mutlaka ambalajlı ürünlerle ikram yapacağız. Pre Order sistemi ile ikram olmayan uçuşlar için yolcular ücretini ödeyerek uçakta teslim sipariş verebilecekler. Elbette ürünler Internet üzerinde bir sayfada açıklanacak."

"Doluluk olmadan kâr da olmaz"

Aycı, yüzde 60-66 gibi doluluklarla uçmanın şirketin sağlığını büyük ölçüde etkileyeceğine dikkat çekerek, "Bugün yaşadıklarımızın düzelmesi zaten 1-3 yıl zaman alacak. Belki de beş yıl. Bu tip düzenlemelerle yolcumuzu arttıramayız. Doluluk olmadan kâr da olmaz. 2019 doluluklarına ulaşmamız zaman alacak. Yolcunun psikolojik olarak uçuşa hazır olması da zaman alacak." dedi. 

"90 gün etkili dezenfekte sistemleri kullanacağız"

Hijyenin ön planda tutulacağını kaydeden Aycı, "Uçan aşçı dönemi bitti, uçan hijyen dönemi başladı. Uçaklarımızı sürekli dezenfekte ediyoruz. Bunu sadece ana üssümüzde değil, gittiğimiz havalimanlarında yapacağız. Baş, kol koyma yerleri ya da yemek masaları değil uçakta her taraf en üst seviyede hijyenik hale getiriliyor. Ultraviyole gibi yeni geliştirilen teknikleri, 90 gün etkili dezenfekte sistemleri de kullanacağız. Ekiplerimiz maske takacak. Yolcularımız maske takacak." şeklinde konuştu. 

"Yolcuların üşümemek için kendi eşyalarını getirmeleri gerekiyor"

Aycı, artık 4 saate kadar olan uçuşlarda yolculara battaniye de verilmeyeceğini aktararak, şunları ekledi:

"Hatta uçaklara yüklenmeyecek. Dört saatin üzerindeki uçuşlarda ise battaniyeler yine özel ambalajlarda yolcuya sunulacak. Kaban ısısı ile ilgili ayarlamalar gözden geçirilecek. Yolcuların üşümemek için kendi kullandıkları montları, kazakları hırkaları yanlarında getirmeleri gerekiyor. Bu durum hijyen şartları için de daha uygun görülüyor."

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur