TCMB faiz indirdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizini 0,75 puan düşürerek yüzde 11,25'e çekti.

EKONOMİ 16.01.2020, 14:01 16.01.2020, 14:23
TCMB faiz indirdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk toplantısında faiz indirimine gitti.

Para Politikası Kurulu, politika faizini 0,75 puan düşürerek yüzde 11,25'e çekti.

Böylece son beş toplantıda faiz,12.75 puan indirilmiş oldu. 

"Cari işlemler dengesinin ılımlı bir seyir izlemesi bekleniyor"

Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisini sürdürdüğü ve küresel büyüme görünümündeki zayıflamanın dış talebi kısmen yavaşlattığı belirtilerek, "Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir." denildi. 

"Finansal varlıklara yönelik talep ve risk iştahı destekleniyor"

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ile küresel enflasyonun düşük düzeyinin, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde devam ettireceklerine ilişkin beklentileri kuvvetlendireceği vurgulanan açıklamada, "Mevcut küresel finansal koşullar ve son dönemde küresel ticarete ilişkin beklentilerdeki kısmi iyileşme gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemektedir. Bununla birlikte, korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir." ifadelerine yer verildi. 

"Politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar verildi"

Açıklamada, enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiği ve enflasyon beklentilerindeki genele yayılan düzelmenin sürdüğü kaydedilerek, "Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurları üzerindeki baskıların sınırlanmasına katkıda bulunmaktadır. Döviz kuru, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu değerlendirilmektedir." denildi. 

"Para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekiyor"

Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması bakımından büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." ifadeleri kullanıldı. 

Yorumlar (0)
18
kapalı