TCMB enflasyon beklentisini düşürdü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüzde 8,2 olan yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 7.4'e çekti. 

EKONOMİ 30.04.2020, 11:19 30.04.2020, 11:24
TCMB enflasyon beklentisini düşürdü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, "Enflasyon Raporu" bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Uysal, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirleri dâhilinde sanal olarak düzenlenen Enflasyon Raporu 2020-II Bilgilendirme Toplantısı'nda sunum yaptı. 

Yılın ikinci enflasyon raporunu duyuran Uysal, yüzde 8,2 olan yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 7.4'e çekildiğini ifade etti. 

Uysal'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Salgının hızla yayılması küresel iktisadi faaliyetin sert biçimde daralmasına neden oldu. Sosyal yakıtım tedbirleri hizmetler sektörünün zayıflamasına neden olurken imalat sanayinin de bu yavaşlamaya eşlik etmedi muhtemel görünüyor."

"Enflasyonda tahmin belirsizliği bir miktar arttı"

"Salgının küresel finansal krizden daha derin etkileri olduğu görülüyor. Veriler, 2. çeyrek için belirgin yavaşlamaya işaret ediyor. Enflasyonda tahmin belirsizliği bir miktar arttı. Bu süreçte kapsamlı likidite tedbirleri açıkladık."

"Yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin ediliyor"

"2020 yıl sonunda yüzde 7,4 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir."

"Ekonomi yılın ikinci yarısında toparlanacak"

"Yıllık enflasyondaki düşüş temmuz ayından itibaren hızlanacak. Ekonomi yılın ikinci yarısında toparlanacak. Salgına bağlı olumsuz etkiler geçici olacak. Hâlihazırda swap anlaşmamız olan merkez bankaları ile limit güçlendirme görüşmelerimiz sürüyor."

Yorumlar (0)
15
kapalı