TCMB Başkanı Uysal'dan açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal'dan önemli açıklamalar...

EKONOMİ 09.10.2019, 15:20 09.10.2019, 15:43 Cemil Turan
TCMB Başkanı Uysal'dan açıklama

TCMB Başkanı Uysal, "TL’deki istikrarlı seyir, beklentilerdeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyondaki düşüşte belirleyici oldu." dedi.

Uysal, "Enflasyondaki düşüşün, hedeflenen patika ile uyumlu gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekiyor." diye konuştu.

TCMB Başkanı Uysal, "Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi bekleniyor." ifadelerini kullandı.

Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğilimi sürebilir

TCMB Başkanı Murat Uysal, "Para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekiyor" dedi.

TCMB Başkanı Murat Uysal, "Enflasyondaki düşüşün, hedeflenen patika ile uyumlu gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekiyor." açıklamasında bulundu.

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Murat Uysal, cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 1211 sayılı TCMB Kanunu 42'nci maddesi kapsamında, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nu bilgilendirmek amacıyla bir sunum yaptı.

TCMB Başkanı Murat Uysal sunumunda, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiğini ifade ederek, büyüme kompozisyonunun dış dengeyi olumlu etkilediğini vurguladı.

TCMB Başkanı Uysal, cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğinin altını çizerek, net ihracatın dönemlik büyümeye katkı sağladığına vurgu yaptı. 

"Para politikasında temkinli duruş sürdürülmeli"

TCMB Başkanı, TL'deki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğu bilgisini paylaştı.

Murat Uysal, para politikasına ilişkin olarak ise Eylül ayı PPK (Para Politikaları Kurulu) toplantısında enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurların dikkate alınarak politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar verildiğini hatırlatarak, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Uysal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu