TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan: Kollar sıvandı

Türkiye Bankalar Birliği yönetimi ile görüşen TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, toplantı sonrası açıklamada bulundu. Görüşmenin son derece verimli olduğunu kaydeden Erkan, "Enflasyon ile mücadele için kollar sıvandı." dedi. İşte Erkan'ın açıklamaları...

EKONOMİ 23.06.2023, 18:07 23.06.2023, 18:16 Hakan Öksüz
TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan: Kollar sıvandı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, 27 ayın ardından ilk defa faiz artırımı kararı aldı. Politika faizi yüzde 8.5'ten yüzde 15'e çıkartıldı. Faizin yükseltilmesinin ardından dolar yükselişe geçerek 25 TL bandını aştı.

Türkiye Bankalar Birliği yönetimi ile İstanbul Finans Merkezi'nde bir araya gelen Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görüşme sonrası konuştu. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nde yapılan görüşmenin son derece verimli geçtiğini vurgulayan Erkan, "Problemlerini ve taleplerini bize ilettiler." dedi.

"Finansal istikrar için fiyat istikrarı çok önemli"

Hükümet tarafından belirlenen ekonomik hedefler kapsamında enflasyon ile mücadele için bütün ekonomik birimlerin kollarını sıvadığını kaydeden Erkan, "Finansal istikrar için fiyat istikrarı çok önemli. İstikrarlı şekilde bunu gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)