TCMB Başkanı Erkan'dan "dezenflasyon" vurgusu

Ankara'da kuyumculuk sektörünün liderleriyle buluşan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, "dezenflasyon" mesajı verdi. Erkan, kamuoyuyla paylaşılan yol haritasını kademeli şekilde uygulayacaklarını bildirdi.

EKONOMİ 28.08.2023, 09:37 Hakan Öksüz
TCMB Başkanı Erkan'dan "dezenflasyon" vurgusu

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Ankara'da katıldığı toplantıda Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı Burak Yakın, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik'in ve kuyumculuk sektörünün liderleriyle görüştü. 

"Enflasyon Raporu toplantısındaki kararları, kademeli şekilde uygulayacağız"

TCMB Başkanı Erkan, toplantıda sorulara yanıt verdi. Enflasyondaki artış hızının azaltılmasına ve dezenflasyonun başlamasına zemin oluşturmak amacıyla Enflasyon Raporu toplantısında önemli kararlar aldıklarını vurgulayan TCMB Başkanı Erkan, "Yol haritamızı kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu haritada yer alan kararları, kademeli olarak uygulayacağız." dedi.

Politika faizi, 3 ayda yüzde 8,5'ten yüzde 25'e yükseltildi

Hafize Gaye Erkan'ın TCMB Başkanı olarak atanmasından sonra TCMB Para Politikası Kurulu, 3 toplantıda politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 25'e yükseltti. 

Karar metinlerinde "parasal sıkılaştırma" vurgusunu yapıldı. 27 Temmuz'da yapılan Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda, "Haziran ayıyla birlikte parasal sıkılaştırma sürecini başlattık. Süreç, dengeli ve kademeli şekilde ilerleyecek." ifadelerine yer verilmişti.

Yorumlar (0)