Takıda 'yarım gram' dönemi

Yakınlarının düğününde altın takmak zorunda olan fakat maddi durumu olmayan yurttaşlar, görünümü çeyrek altına benzeyen ‘yarım gram’ı tercih ediyor.

EKONOMİ 04.08.2021, 00:00 05.08.2021, 17:59 Koray
Takıda 'yarım gram' dönemi

COVID-19 salgını süresince ara verilen düğünler, eski normale dönüşün akabinde yeniden başladı. Kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte düğüne katılanların sayısı ve düğün sayıları da arttı. Yakınlarına düğünde altın takmak isteyen yurttaşlar, yüksek fiyatlı çeyrek altın yerine yarım grama yöneldi. Yurttaşlar 830 lira değerindeki çeyrek altın ve 500 lira değerindeki gram altın yerine 250 lira bandında satışa sunulan yarım grama yöneliyorlar.

“Ciromuzu düşürdü"

Yarım gramın çeyrek ve gram altına kıyasla daha çok rağbet gördüğünü dile getiren Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman Özman, şu ifadeleri kullandı:

“250 lira ödemek, yurttaşlar için 500 ya da 830 lira ödemekten çok daha kolay geliyor. Yarım altının çeyrek altından görüntü itibarıyla pek bir farkı yok. Çünkü yakaya taktığınız da yarım mı gram mı olduğu anlaşılmıyor. Hal böyleyken de yarım gramlar şu anda en çok rağbet gören hediyelik olarak öne çıkıyor. Bu durum bizim satış cirolarımızı da düşürüyor. Eskiden 10 kişiye 1 gram altın satınca 10 gram altın satmış oluyorduk. Bu durum bizim kazancımızı düşürdü fakat düğünde altın takmak durumunda olanlar için de böyle bir kolaylık var. Dolayısıyla altın fiyatları yükselse de gramajı düşürerek altın takmak isteyenler kolaylıkla düğünlerde altın takabiliyor.”

Yorumlar (0)