Swap anlaşmaları imzalandıkça açıklanacak

Katar'ın ardından, diğer ülkelerle de swap anlaşmaları için görüşmelerin devam ettiği, imzalanan anlaşmaların kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedildi.

EKONOMİ 20.05.2020, 11:05
Swap anlaşmaları imzalandıkça açıklanacak

Katar ile yapılan swap anlaşmasının iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlayacağı, diğer swap anlaşmalarının da imzalandıkça kamuoyu ile paylaşılacağı belirtili.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, Katar ile tadil edilen swap anlaşmasıyla yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticaretin kolaylaştırılması ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlanmasının amaçlandığını ifade edildi.

Yerel parayla ticarete de faydası olacak swap anlaşmasının, Katar ile ticaretin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağına vurgu yapan yetkililer, diğer ülkelerle de swap anlaşmaları için görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı  yetkilileri, diğer swap anlaşmalarının da imzalandıkça kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

Swap görüşmelerinin başta G20 gibi Türkiye'nin büyük ticari ilişkileri olan ülkeler ile yürütüldüğünün altını çizen yetkililer, serbest ticaret anlaşması olan ülkeler, ticaret açığının büyük olduğu ülkeler ve dış ticaret potansiyelinin olduğu ülkeler ile görüşmelerin sürdüğü bilgisini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 Mayıs'taki yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiği telekonferansta, swap görüşmelerinin birden fazla ülke ile yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü açıklamıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu sabah Katar Merkez Bankası ile swap anlaşmasının tutarının 15 milyar dolar karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildiğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu