S&P'den Türkiye kararı: Kredi notu görünümü yükseltildi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi notu görünümünü revize etti. "Negatif" olan kredi notu görünümünün, ortodoks para politikalarına dönülmesi nedeniyle "durağan"a yükseltildiği kaydedildi. Kredi notu ise "B" olarak duyuruldu.

EKONOMİ 30.09.2023, 00:21 Hakan Öksüz
S&P'den Türkiye kararı: Kredi notu görünümü yükseltildi!

Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notu görünümü hakkında güncellemeye gitti. "Negatif" olan kredi notu görünümü, "durağan" olarak değiştirildi. Bunun sebebinin, Türkiye ekonomi yönetimindeki "politika değişikliği" olduğu kaydedildi. Kredi notu ise "B" olarak açıklandı.

Hazirandan bu yana politika faizinde 21,5 puanlık artış yapıldı

Doları ve enflasyonu düşürmek için adımlar atan Türkiye'nin, haziran ayından beri politika faizinde 21,5 puan artışa gittiği kaydedildi. Bu adım neticesinde politika faizinin aylar içinde yüzde 8,5'ten yüzde 30'a yükseltildiği  belirtildi.

"Ortodoks para politikalarına dönülmesi nedeniyle..."

Türkiye'deki yeni ekonomi yönetiminin, 2026 yılına kadar "dış borçla finanse edilen" tüketimden uzaklaşarak enflasyonu düşürmeyi planladığı vurgulandı. Ortodoks para politikalarına dönülmesi nedeniyle kredi notu görünümünün "durağan"a yükseltildiği aktarıldı.

2023 ve 2024 yılı büyüme tahminleri

TCMB'nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi durumunda görünümün "pozitif" olarak revize edileceği kaydedildi. Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 büyüyeceği, 2024 yılındaki büyüme oranının ise yüzde 2,3 olmasının öngörüldüğü vurgulandı.

Yorumlar (0)