Solunum cihazı ihracatına izin şartı geldi!

Solunum cihazları, ihracatı ön izne bağlı ürünler arasına dâhil edildi.

EKONOMİ 26.03.2020, 09:13 BANU FIRINCILAR
Solunum cihazı ihracatına izin şartı geldi!

Türkiye'de yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı yoğun tedbirler alınırken, pandemiden faydalanmak isteyen fırsatçıların da önüne geçilmeye çalışılıyor. 

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda, solunum cihazlarının ihracatı ön izne bağlı mallar listesine dâhil edildiği bildirildi. 

Söz konusu kararda; Tıbbi Cihaz Yönetmeliği dâhilinde piyasaya arz edilen ürünlerden, Ecmo, Ventilaör, Ventilasyon sarfları (Flow sensör, Espirasyon valfi, Oksijen sensörü, Ventilatör devreleri), Hasta Devreleri (Anestezi\ Ventilatör devresi), Oksijen Konsantratörü, Entübasyon tüpleri, IV Kanül ve Yoğun Bakım Monitörleri, ihracatı ön izne bağlı mallar listesine dâhil edildi.

Bakan Pekcan'dan açıklama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Pekcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

"Koronavirüse yönelik alınan tedbirler kapsamında Ticaret Bakanlığı olarak sağlık hizmet sunucularının ihtiyacı olan solunum cihazlarının iç talebi karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesini teminen yeni bir tebliğ düzenlemesi yaptık.

Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde,  ventilatör, ecmo, ventilasyon sarfları, entübasyon tüpleri, yoğun bakım monitörleri gibi ürünlerin ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan ön izin alınması şartı getirdik.

Sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksamanın ortaya çıkmaması ve mevcut kapasitenin etkin kullanılmasını teminen söz konusu tıbbi cihazların üretiminin ihtiyacı karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesini amaçlayan düzenleme, tebliğin yürürlüğe girdiği tarih ve sonrasında yapılacak söz konusu ürünlerin ihracatını kapsayacak.

Sürecin başından bu yana Sn Cumhurbaşkanımız liderliğinde ve tüm kurumlarımızla tam bir eşgüdüm ve koordinasyon içinde gereken her türlü tedbirin alınmakta olduğunu vatandaşlarımızın da koronavirüse karşı dikkatli olmaları  ve sosyal mesafeyi korumaları noktasında  hassasiyet göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatırım."
 

Yorumlar (0)
az bulutlu