SGK'dan yeni uygulama: Emekli maaşınızı hesaplayın

Ocak ayında gelecek zamla beraber emekliler, yeni maaşlarının ne kadar bir tutara yükseleceğini merak etmeye başladı. Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) da fazlasıyla meraklandığı sorulardan bir tanesi de ne kadar emekli maaşı verileceği ile ilgili. SGK, “Emekli olursam ne kadar maaş alırım?” sistemini erişime açtı. Kişiler, sistem üzerinden emekli maaşının ne kadar olacağını rahatlıkla öğrenebilecek. İşte ayrıntılar…

EKONOMİ 28.11.2022, 14:42 29.11.2022, 09:36 Merve Yüksel
SGK'dan yeni uygulama: Emekli maaşınızı hesaplayın

Emekli maaşlarında meydana gelen kafa karışıklığını engellemek için SGK, “emekli olursam ne kadar alırım” sistemini vatandaşlara sundu. Ocak ayında getirilecek zamların ardından yeni emekli maaşı fiyatları birçok kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. Öte ydanan Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) da en fazla merak ettiği hususların başında “muhtemel emekli maaşı oranı” geliyor.

“Emekli olursam ne kadar alırım?” sistemi nasıl kullanılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinde erişime açtığı "Emekli olursam ne kadar maaş alırım" uygulaması akıllardaki soruları silecek. Yeni uygulama ile beraber emekli olunduğu dönemde verilecek maaş miktarı görülebilecek. Kullanıcıların internet üzerinde en çok gerçekleştirdiği aramalar içerisinde, maaşın ne şekilde hesaplanacağı hususu yer alıyor.

Emekli maaşı hesaplaması prim ödemesi, çalışma günü gibi birden fazla ölçüte göre değişiklik gösterebiliyor. SGK da resmi internet sitesi üzerinden yer verdiği emeklilik zamanı ve maaş miktarı bilgilerinin netlik bulundurmadığını aktarıyor.

4A emekli maaş hesaplama

uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/sayfası üzerinden girilerek, sayfada talep edilen bilgiler girildikten sonra şu yol izlenmelidir:

T.C Kimlik numarası,

SSK Sicil Numarası,

Baba adı,

Nüfus il,

Doğum tarihi bilgileri.

Bilgiler tamamen doldurulduktan sonra “Sorgula” butonuna basılmalıdır. Bu şekilde emeklilik hesaplaması sağlayabilirsiniz.

4B emekli maaş hesaplama

uyg.sgk.gov.tr sitesi üzerinden 4B emekli maaşı hesaplama kısmına girilmelidir. Daha sonra TC Kimlik numarası, kurum ve güvenlik kodu yazılıp emeklilik hesaplamasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

4C emekli maaş hesaplama

uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ sayfası üzerinden girince şu bilgiler talep ediliyor:

Doğum tarihi,

Cinsiyet,

4A çalışma süresi

Başlangıç ve bitiş tarihi.

Hizmet çeşidini seçtikten sonra alt kısımda yer alan hesapla butonuna basılıyor ve bu şekilde emeklilik hesaplaması yapılıyor.

Yorumlar (0)