Sezon başladı: Balık fiyatları ne zaman düşecek?

Balık sezonunun başlamasının ardından çeşitli türler balık tezgahlarındaki yerini alırken fiyatların ise ne zaman düşeceği merak konusu oldu. Balıkçılar fiyatların gelecek günlerde daha da düşeceğini ifade etti.

EKONOMİ 12.09.2021, 13:20 13.09.2021, 09:13 Kaya
Sezon başladı: Balık fiyatları ne zaman düşecek?

Av yasağının 1 Eylül’den sonra bitmesinin ardından balıklar tezgahlardaki yerlerini aldı. Kocaeli İzmit’te bulunan balık pazarında da istavrit ve hamsinin kilosu 20-25 TL’den, palamut 25-35 TL’den, levrek ve çupra ise tanesi 20-25 TL’den satışa çıkartıldı.

Balıkçı Arif Yalın, her bütçeye göre tezgahlarda balık olduğunu söyleyerek, “Şu anda fiyatı en uygun, insanların bütçesine göre balıklar bulunuyor. İstavrit ve hamsi şu anda 25 TL’den alıcı buluyor. Bu da gayet ideal bir fiyat. Levreği ve çuprayı kilo işi satıyorduk, şu anda ise satıyoruz. Bir tanesi 20-25 TL’den alıcı buluyor. Kefken palamutlarının kilosu ise 25-35 TL arasında. Çeşidimiz bol kısacası. Fiyatlar ise gayet uygun.” dedi.

“Fiyatlar düşüş göstercek”

Yalın, vatandaşların balık tüketmesi gerektiğini söyleyerek, “Balık sağlıktır, herkes balık tüketmeli. Balığın bolluğu beklediğimiz şekilde olmadı ancak her şey 1 hafta 10 güne dek ortaya çıkacak. Balık fiyatlarında düşüş görülecek. Bugün 80 TL’ye satıyorsak çuprayı 60 TL’ye düşecek. Barbun balığı 100 TL ise 50 TL’ye, 40 TL’ye düşecek. Düşüşler olacak, bu durum böyle gitmeyecek.” dedi.

“Fiyatlar düşerse daha da çok balık tüketebiliriz”

Yüksek fiyatlardan dolayı sürekli balık yiyemediklerini söyleyen Ahmet Katman ise, “Konuya ilişkin en büyük etken çevre. Denizlerimiz oldukça kirli, Eviniz kirliyse eğer gelmek istemezsiniz. Bu durum deniz için de geçerli. Eğer denizler kirliyse balıklar da gelmek istemez. Bu durumda talep fazla olur. Bu durumda da fiyatlar artar. Çevre yüzünden balıklarımızı kaybediyoruz. Denizlerimizi kurtarabilirsek eğer balıklarımız gelir ve fiyatlar düşer. Fiyatlar düşerse daha fazla balık yiyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Balık fiyatlarının yüksek olmasına karşın alınabilir durumda olduğunu söyleyen Katman, “Eğer taze balık geliyorsa, vatandaşlarımız kaçırmayıp hemen satın alsınlar. Bir buçuk yaşında bir kızım var benim. Balığın içindeki her şey kızımın gelişimi ve büyümesi için önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
23
açık