Sendikalardan çağrı: Tüm çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalansın!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), yaptıkları ortak açıklamada, "Kanunda yer alan sigortalılık ve prim ödeme şartı aranmaksızın, sadece çalışma olgusunun esas alındığı bir uygulama yapılarak tüm çalışanların Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalanması sağlanmalı." ifadelerine yer verdi. 

EKONOMİ 14.05.2020, 12:30 14.05.2020, 12:43
Sendikalardan çağrı: Tüm çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalansın!

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelesini başarıyla sürdüren Türkiye, kademeli olarak normalleşme sürecine geçti. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), normalleşme sürecine ilişkin ortak taleplerini duyurdu. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol tarafından yapılan ortak açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ilk gününden itibaren taleplerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanlara her platformda iletildiği kaydedildi. 

"Devletimiz, çalışanın ve işverenin yanında olduğunu gösterdi"

Açıklamada, istihdamın korunmasının ortak amaç olduğu, bu kapsamda Kısa Çalışma Ödeneği koşullarının kolaylaştırılmasının en önemli talepler içinde bulunduğu kaydedilerek, "Memnuniyetle gördük ki devletimiz, kısa çalışma ödeneği ve diğer birçok düzenlemeyle, çalışanın ve işverenin yanında olduğunu gösterdi, bu zor zamanlarda nefes almamızı sağladı. Biz de tüm bu çalışmalar için teşekkürü bir borç biliyoruz." denildi.

"Yeni normalleşme sürecinin" ek önlem ve düzenlemelerle desteklenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, "Bu nedenle işçi ve işveren temsilcileri olarak, önümüzdeki dönemde, bizlere can suyu olabilecek bazı düzenlemeleri kamuoyunun dikkatine sunmayı bir borç biliyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

"Kısa Çalışma Ödeneği'ne yıl sonuna kadar imkân verilmeli"

Üç konfederasyon tarafından yapılan ortak açıklamada, "yeni normalleşme süreci"ne ilişkin talepler şu şekilde açıklandı:

"Açıklanan ilk pakette 3 ay süre ile uygulanmasına karar verilen Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasına, bazı sektörlerde mağduriyetin olmaması amacıyla salgının olumsuz etkilerinin süreceği öngörülen yeni normalleşmeye geçiş programıyla uyumlu hale getirilerek 2020 yıl sonuna kadar imkân verilmeli.

Kanunda yer alan sigortalılık ve prim ödeme şartı aranmaksızın, sadece çalışma olgusunun esas alındığı bir uygulama yapılarak tüm çalışanların Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalanması sağlanmalı. Çalışma barışı ve sosyal adaletin korunması amacıyla Kısa Çalışma Ödeneği ile çalışanın ücreti arasındaki farkı ödemeyi üstlenen işverenler için getirilecek teşvik mekanizması ile uygulama özendirilmeli."

"İstihdamını koruyan işletmeler, ilave teşviklerle desteklenmeli"

Açıklamada, işverenin Kısa Çalışma Ödeneği dâhilinde çalışana verdiği ücret farkı ödemelerine gelir vergisi muafiyetinin sağlanmasına yönelik talebe de değinilerek, "Ayrıca, böyle zor bir dönemde istihdamını azaltmayıp koruyan ve toplu iş sözleşmesinin olduğu işletmeler, normalleşme sürecinde ilave teşviklerle desteklenmeli." denildi. 

"Ortak hareket etmemiz gereken bir süreç içerisindeyiz"

Sürecin birlikte hareket edilerek geride bırakılabileceğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugünleri hep birlikte ortak akılla aşacağımıza inanıyoruz, üzerimize düşeni de her daim yapmaya hazırız. Tam da bunun için bugün bir aradayız. Çünkü işçi-işveren-kamu demeden ortak ve eş güdümlü hareket etmemiz gereken bir süreç içerisindeyiz. Olumlu bakış açımızı sürdürerek, panik olmadan, el ele vererek, birlikte üreterek, bu süreci hep birlikte geride bırakacağımıza inancımız tam."

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu