SÇP başvuruları başladı

Üniversitelileri iş hayatına hazırlayacak olan Sosyal Çalışma Programlarına başvurular alınmaya başlandı.

EKONOMİ 25.06.2019, 10:52
SÇP başvuruları başladı

Üniversiteli gençleri iş hayatına hazırlamak için hayata konulan Sosyal Çalışma Programlarına başvurular bugün itibariyle alınmaya başlandı.

Üniversitelileri iş hayatına hazırlamak için başlatılan Sosyal Çalışma Programlarına (SÇP) başvurunun bugün başladığını açıklayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Çalışma Programlarına (SÇP) açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç akademik ortalaması 2 ve üzeri olan bütün üniversite öğrencilerinin başvurabileceğini vurguladı.

Başvuruların İŞKUR'un (Türkiye İş Kurumu) internet sitesi üzerinden kabul edildiğini aktaran Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şu bilgileri aktardı:

"Üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve onlara çalışma disiplini kazandırmak maksadıyla düzenlenecek Sosyal Çalışma Programları (SÇP) için bugün (25 Haziran 2019) başlayan başvurular, 28 Haziran 2019 tarihinde sona erecek. Öğrenciler programa katıldıkları her bir gün için 67 lira 36 kuruş almaya hak kazanacak. Ayrıca katılımcıların çalıştıkları süre kadar emekliliklerine etki edecek sigortaları devlet tarafından karşılanacak."

Sosyal Çalışma Programlarının (SÇP), gençleri geleceğe hazırlamayı hedefleyen yeni aktif iş gücü piyasası araçlarından biri olacağına işaret eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bu program (Sosyal Çalışma Programları) sayesinde gençlerimiz yaz tatillerini, sosyal sorumluluk bilinçlerini artırıp verimli bir şekilde değerlendirebilecekler. Ayrıca cep harçlıklarını çıkaracaklar ve emekliliklerine sayılacak sigortalılıkları devlet tarafından yapılacak." açıklamasında bulundu.

Amaç mezun olduktan sonra iş hayatına başlangıcı kolay hâle getirmek

Programların temmuz, ağustos ve eylülde, 3 ay süreyle düzenleneceğini belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, program süresinin öğrencilerin tatil süresince kendilerine zaman ayırabilmeleri maksadıyla haftada 3 gün ile sınırlandırıldığını vurguladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Çalışma Programları (SÇP) ile öğrencilerin toplumsal faydanın yüksek olduğu hizmetlere katılarak iş tecrübesi edineceğine vurgu yaptı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Temmuz ayı itibarıyla başlayacak Sosyal Çalışma Programları (SÇP) ile asıl maksadımız üniversite öğrencisi gençlerimizin iş hayatına başlangıçlarında en az teknik beceriler kadar önemli olan takım içinde çalışma, organize olabilme, iletişim kurabilme, analitik düşünme gibi sosyal becerilerini geliştirerek mezun olduktan sonra iş hayatına girişlerini kolaylaştırmaktır."

Programlardan bu yaz döneminde en fazla 39, öğrencilik hayatı boyunca ise toplamda 90 gün faydalanılabileceğini ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında Sosyal Çalışma Programlarını (SÇP) düzenleyeceğiz."

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu