Satamayınca hayrına dağıttı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde çiftçilik yapan Mehmet Kaya, 15 dönüm arazisine ekerek yetiştirdiği soğanları satamayınca insanlara ücretsiz olarak dağıttı. Soğanların bedava olduğunu öğrenen yüzlerce kişi, tarlaya akın etti.

EKONOMİ 20.06.2024, 20:54 21.06.2024, 14:04 Melina Ay
Satamayınca hayrına dağıttı

Otluk köyünde tarım yapan Mehmet Kaya, 15 dönüm arazisine ektiği soğanları tüccarlara satamayınca çürümemesi için ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtmaya başladı. Soğanların bedava olduğunu duyan köylüler, tarlaya akın etti. Civar köylerden birçok kişi de arabalarıyla gelerek soğan almak için sıraya girdi.

“5 liraya bile satamadım”

Çiftçi Mehmet Kaya, emeklerinin karşılığını alamadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Kışın 50 liraya satılan soğanı ben yazın 5 liraya bile satamadım. Tüccarlar gelip benim ürünüme 2-3 lira teklif ediyorlar. Bu durumda soğanları toplamanın bile maliyeti işçi başı bir çuval için 5 lira. Satamadığım için kendi köy halkıma ve çevre köylerdeki insanlara ücretsiz olarak dağıtıyorum. Şu anda tarladaki soğanlar pek rağbet görmüyor. Üstelik çevremizde birçok çiftçi var; bazıları 50 dönüm, bazıları ise 100 dönümün üzerinde soğan ekmiş durumda. Hepsi de benim gibi emeğinin karşılığını alamıyor.”

Yorumlar (0)