Sağlık turizminde dünya merkezi olmaya aday!

Türkiye, termal kaynaklarıyla sağlık ve termal turizmine yöneliyor. Marmaris'teki Kızılbük GYO yatırımlarını inceleyen Prof. Dr. Karl Ludwig Resch, Türkiye'nin termal sularının dünya merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. İçmeler Kızılbük Thermal Wellness Resort, bu alanda büyük bir yatırım olarak öne çıkıyor.

EKONOMİ 10.07.2024, 09:42 10.07.2024, 16:31 Melina Ay
Sağlık turizminde dünya merkezi olmaya aday!

Türkiye, dünyanın en önemli termal kaynaklarına sahip ülkelerden biri olarak turizm rotasını değiştiriyor. Bugüne kadar güneş, kum ve doğal güzellikler odaklı olan turizmin, önümüzdeki dönemde sağlık ve termal turizmiyle çeşitlendirilmesi hedefleniyor. Marmaris'te devam eden Kızılbük GYO yatırımlarını inceleyen dünyaca ünlü termal uzmanı Prof. Dr. Resch, Türkiye'nin termal sularını değerlendirmesi halinde bu alanda dünyanın merkezi olabileceğini belirtti.

Dünya çapında bir potansiyele sahip

Türkiye'nin en önemli turizm yatırımları arasında yer alan ve Marmaris'teki ilk nitelikli termal tesis olan İçmeler Kızılbük Thermal Wellness Resort Projesi, uzmanlara kapılarını açtı. Tesisi gezen ve değerlendiren Prof. Dr. Resch, Türkiye'nin termal kaynaklarının dünya çapında büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Saksonya SPA Derneği'nin eski başkanı olan ve Almanya'da sağlık turizmi ve SPA sektörünün gelişimine liderlik eden Prof. Dr. Resch, Kızılbük GYO'nun bu alandaki yatırımlarının Türkiye'nin sağlık turizmine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

849 milyon dolar gelir elde edildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2024 yılının ilk çeyreğinde 428 bin 72 yabancı, sağlık hizmeti almak için Türkiye'ye geldi ve bu ziyaretlerden 849,6 milyon dolar gelir elde edildi. Prof. Dr. Resch, Türkiye'nin sağlık turizminde önemli bir büyüme kaydettiğini belirterek, Türkiye'nin başarılı operasyon oranları ve stratejik konumu ile sağlık turizminde önde gelen ülkeler arasında yer aldığını ifade etti. Marmaris gibi doğal güzellikleriyle öne çıkan bir bölgede alternatif tedavi yöntemleri sunan bir projenin değerine dikkat çekti.

“Alman turistlerin de ziyaret edeceğine inanıyorum”

Kızılbük Thermal Wellness Resort'ü gezdikten sonra açıklama yapan Prof. Dr. Resch, bu tesisin bugüne kadar gördüğü en kapsamlı ve büyük tesis olduğunu söyledi. Resh, “Burası sadece deniz tatili yapabileceğiniz bir yer değil, yıl boyunca termal suyun keyfini çıkarabileceğiniz bir tesis. Bu suyu yılda bir kez ziyaret etmek sağlığınız için faydalı olacaktır. Bu proje, Türk termal su turizmi endüstrisinde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. Alman turistlerin de bu tesisi ziyaret edeceğine inanıyorum” dedi.

Yorumlar (0)