Rusya: Petrolde makul fiyat 45-55 dolar

Rusya Enerji Bakanlığı, Rusya için petrolde “makul" fiyatın varil başına 45-55 dolar seviyeleri olduğunu kaydederek, “Bu fiyat, pahalı projelerin büyümelerine izin vermezken talebin istikrarlı bir şekilde artmasını sağlar.” dedi.

EKONOMİ 27.03.2020, 12:07 27.03.2020, 12:23
Rusya: Petrolde makul fiyat 45-55 dolar

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Sorokin, petrol piyasalarında yaşanan gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Petrol fiyatlarının, OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ve OPEC dışındaki bazı petrol üreticisi ülkelerin mutabakata varamaması nedeniyle düşmediğini söyleyen Sorokin, “Bize göre düşüşteki ana etken, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ulaşıma getirilen sınırlamalar ve buna bağlı olarak küresel çapta düşen yakıt tüketimi.” ifadelerini kullandı.

Sorokin, Rus petrol şirketlerinin 1 Nisan itibarıyla petrol üretimlerini artırabileceklerinin altını çizerek, “Ancak bunu değerlendiren şirketler, ilave üretimin ne kadar karlı olduğuna dair ekonomik gerçekleri göz önünde bulunduracaklar.” diye konuştu.

Sorokin, OPEC ile Rusya arasında anlaşma sağlanamayan üretim kısıntısına yönelik, “Rusya için petrolde makul fiyatın varil başına 45-55 dolar seviyeleri olduğunu düşünüyoruz. Bu fiyat pahalı projelerin büyümelerine izin vermezken, talebin istikrarlı bir şekilde artmasını sağlar. OPEC ile yürütülen müzakerelerde günlük 1,5 milyon varil kısıntı gündemdeydi. Bu miktar, koronavirüsün küresel ekonomiye etkisini göz önünde bulundurduğumuzda son derece az. Gördüğümüz gibi talepteki düşüş günlük 10-15 milyon varil düzeyinde. Anlaşmaya başka ülkelerin de katılması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu