Restoranlar kepenk açıyor: Tuzluk bile konulmayacak!

Türkiye'de yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan önlemlerin kademeli olarak kaldırılması kararıyla beraber restoranlar, 11 Mayıs günü kepenk açacak. Sektör temsilcileri, salgının sürmesi sebebiyle restoranlarda alınacak tedbirleri aktardı. 

EKONOMİ 05.05.2020, 10:33
Restoranlar kepenk açıyor: Tuzluk bile konulmayacak!

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde vaka sayılarının azalmasıyla birlikte önlemlerin de kademeli olarak kaldırılmasına yönelik karar alındı. Böylece restoranların, 11 Mayıs günü kepenk açmasına karar verildi. Fakat salgının sürmesi sebebiyle bazı tedbirler de hayata geçirilecek.

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre sektör temsilcileri, restoranlarda alınacak tedbirlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

"Restoranlar daha geniş alanlarda hizmet vermeye başlayacak"

Günaydın Et ve Restoranlar Grubu kurucu ortağı Cüneyt Asan, değişen bir dünyanın bulunduğunu ve herkesin bu dünyaya ayak uydurmak zorunda olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Şu an için restoranların açılışıyla ilgili resmi bir tedbir paketi açıklanmadı. Ancak biz yine de çeşitli önlemler almak için çalışmalar yapıyoruz. Burada en önemli korunma yöntemi masaların birbirinden uzak olması. Yeni dönemde bizim gibi restoranlar daha geniş alanlarda hizmet vermeye başlayacak. Daha büyük alanlar daha geniş mesafe imkânı tanıyacak."

"Masaya her gelen müşterinin dokunduğu tuzluk bile konulmayacak"

Garson sayılarının da düşürülebileceğini kaydeden Asan, "Garsonlar masa masa gezip sipariş alıyor, siparişleri masaya getiriyor. Burada daha çok teknolojiden yararlanılabilir. Açıkta yemeklerle yapılan şovlar artık olmayacak. Temas minimuma inecek. Açık büfelerden, kalabalık restoranlardan vazgeçilecek. Masaya her gelen müşterinin dokunduğu tuzluk bile konulmayacak." şeklinde konuştu. 

"Garson sayısı düşürülerek müşteri self servise de yönlendirilebilir"

İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sayit Karabağlı, ilk olarak restoranların kapasitelerinin yarı yarıya düşürülmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Masalarda çapraz oturma düzeni zorunlu olmalı. Esnaf lokantalarında camekân arkasında sergilenen yemeklerin üzeri şeffaf kapaklarla kapatılmalı. Ayrıca yemeklerin sergilendiği camekânlar daha korunaklı hale getirilmeli. Garson sayısı düşürülerek müşteri self servise de yönlendirilebilir. Böylece masalar arasında gelip giden garson olmayacağı için temasta sıfıra yakın olacaktır." dedi. 

"Müşteriler siparişlerini cep telefonundan verebilmeli"

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, restoranlarda tüm çalışanların yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri hususunda tedbir alması gerektiğini vurgulayarak, "Restoranda müşterilerinde ulaşabileceği alanlarda antiseptik bulundurulmalı. Müşterilerin sosyal mesafeyi koruması için önlemler alınmalı. Önlemler hakkında misafirlere gerekli bilgilendirmeler yapılmalı. Masalar arası sosyal mesafe kuralına göre oluşturulmalı. Müşteriler menüleri cep telefonundan görebilmeli, istediği takdirde siparişlerini de cep telefonundan verebilmeli. Yemek masaları ve mobilyaları, masa üstü ekipmanları alkol bazlı ürünler ile temizlikleri her müşteri kullanımı sonrası yapılmalı." ifadelerini kullandı. 

"Yüzde 70 alkol bazlı tek kullanımlık ıslak mendiller bulundurulmalı"

Demirer, hesap alınmasında temassız ödeme/mobil ödemenin tercih edilmesi gerektiğini aktararak, "Masalarda müşterinin kendi hijyenini de sağlamasına imkân tanıyacak minimum yüzde 70 alkol bazlı tek kullanımlık ıslak mendiller bulundurulmalı. Garson sayısında azalma yönünde bir öngörümüz bulunmuyor. Serviste teması en aza indirmek hem personel hem de müşterinin sağlığını korumak için sadece restoranlarda değil her iş yerinde ve hayatın normal akışında zaten bu dönemde uygulanması gereken bir kural. Restoranlar bu konuda servis yaparken müşteriye olan yakınlaşmaya dikkat etmeli." açıklamasını yaptı. 

"Kepçe, kaşık gibi malzemeler de çok kullanılmayacak"

Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Başkanı Sedat Zincirkan, toplu yemek yapılan yerlerde Türkiye'de ilk vaka tespit edildiği andan itibaren tedbirlerin alındığını hatırlatarak, "Örneğin salata büfeleri kaldırıldı. Yerine paketli salatalar kullanılmaya başladı. Masadaki tuzluklar kaldırıldı. Bundan sonra da herkesin dokunduğu kepçe, kaşık gibi malzemeler de çok kullanılmayacak. Yoğurt gibi kepçe ile alınan ürünler kaplarla çalışana sunulacak. İşe dönüşle birlikte bu önlemler devam edecek." şeklinde konuştu. 

"Eskisi gibi açık büfeler olmamalı"

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, dernek olarak yeni dönem için bir belgelendirme çalışması yaptıklarını aktararak, "Bu çalışma için ilgili bakanlıklar ve yetkililer ile temas halindeyiz. Nasıl araç muayenesi yapılıyorsa restoran muayenesi de yapılmasını istiyoruz. Yeni standartlar oluşturmak için çalışıyoruz. Bu işi kişisel önlemlere bırakamayız. Yaptığımız çalışmaya göre örneğin yeni dönemde masa aralığının en az 2.5 metre olmasını istiyoruz. Eskisi gibi açık büfeler olmamalı. Açık büfede de standartlar olmalı. Açık büfeden herkesin tuttuğu kaşık ya da maşalarla alım yapılmamalı." dedi. 

"Çatal bıçak el değmeden paketlenmeli"

Bingöl, tek kullanımlık ürünlerin ön plana çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek, "Açık büfeye konan ürünler temasa açık olmamalı. Yemeklerin korunması sağlanmalı. Çalışanlar bir süre maske ile servis yapmalı. Temas en aza indirilmeli. Masadaki çatal bıçak el değmeden paketlenmeli ve müşteri kendisi açmalı. Müşteri de gittiği restoranın denetlendiğini ve koronavirüse karşı önlemlerin alındığı görmeli. Temassız bir dönem bizi bekliyor. Ödemelerin büyük çoğunluğu da temassız teknolojiler kullanılarak yapılacak. Paket servis de gelecekte önem kazanacak. Paketleme üzerine de standartlar için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu