Özel sektör çalışanlarına doğal gaz desteği: Resmi Gazete’de yayımlandı

Havaların soğuması ile beraber vatandaşlar, ısınmak üzere kombilerini açmaya başladı. Devletin ihtiyaç sahiplerine verdiği doğal gaz desteğinin benzer bir uygulaması artık özel sektörde çalışanlar adına da olacak.

EKONOMİ 28.11.2022, 10:26 Merve Yüksel
Özel sektör çalışanlarına doğal gaz desteği: Resmi Gazete’de yayımlandı

Doğal gaz faturalarını nasıl karşılayacağını düşünen özel sektör çalışanları, gelen yeni destek ile nefes alacak. Faaliyete sokulan düzenleme ile beraber artık özel sektör çalışanlarına sağlanan 1000 liralık doğal gaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primi içerisine tabi olmayacak. İşverenler tarafından verilecek olan söz konusu destekle özel sektör çalışanları, doğal gaz ve elektrik desteği alabilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan destek kararının detayları da belli oldu.

8 ay süresince ödeme sağlanacak

Milyonlarca özel sektör çalışanlarını rahatlatacak olan doğal gaz desteği sisteme sokuldu. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, artık özel sektörde çalışma sağlayanlara sağlanan 1000 liralık ısınma (kömür, odun) ve doğal gaz yardımı, SGK ile vergi primine tabi olmayacak.

Başvurular 9 Kasım 2022–30 Haziran 2023 tarihleri içerisinde (toplam 8 ay) gerçekleştirilecek ödemeler adına geçerli şekilde olacak.

Destek şartı nelerdir?

İşverenler tarafından personellerine sağlanacak söz konusu desteklerin istisna çerçevesinde değerlendirilebilmesi adına:

Doğal gaz, elektrik ve diğer ısınma giderlerine karşı olmak üzere gerçekleştirilmesi,

Aylık 1.000 lirayı geçmemesi,

Mevcut ücretlerine ek olarak verilmesi gerekiyor.

Çalışanlardan belge istenecek mi?

İşverenlerin sağlayacakları ödemeler adına çalışanlarından doğal gaz, elektrik ve diğer ısınma giderleri ile ilgili fatura veya bir belge talep edilmeyeceği ifade edildi.

Sağlanacak destekler ile beraber, bir asgari ücretliye verilen 633 liradan işverenler kurtulacak.

Yorumlar (0)