Otomobil alıp satacaklar dikkat! Bakan Bolat yeni tedbirleri duyurdu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomobil piyasasına ilişkin alınan kararlarla dengelenme sürecinin başladığına dikkat çekti. Bakan Bolat, sektör temsilcileri ile yapılacak görüşmeler sonrası ilave tedbirler getirebileceklerinin bilgisini verdi.

EKONOMİ 05.11.2023, 13:47 Şeyda Gül
Otomobil alıp satacaklar dikkat! Bakan Bolat yeni tedbirleri duyurdu

Otomotiv piyasasında son dönemde yaşanan spekülatif fiyat oluşumları ile stokçuluk ve sıfır taşıta erişim sıkıntılarını ortadan kaldırmak ve sektörde adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısını yeniden tesis etmek üzere çalışmalara titizlikle devam edildiğini söyleyen Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bu çerçevede bir yandan makroekonomik tedbirler aldığını belirtti. Bir yandan da ihtiyaç duyulan düzenlemeleri gecikmeksizin hayata geçirdiklerini vurgulayan Bakan Bolat, bakanlık tarafından son dönemde pazarlama, satış ve ilan kısıtlamalarına yönelik düzenlemeler yürürlüğe konulduğunu söyledi. Söz konusu düzenlemelerin uygulanmasını sağlamaya yönelik yürütülen yoğun denetim faaliyetleri sonucunda, düzenlemelere aykırı hareket edenlere caydırıcı cezaların uygulandığını kaydeden Bakan Bolat, “Uzun vadeli hedeflerimiz arasında otomotiv sektöründe adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının yeniden tesisi ile tüketici mağduriyetlerinin yaşanmadığı bir piyasanın oluşması yer almakta” dedi.

İlave tedbirleri ivedilikle uygulamaya almaktan çekinmeyeceğiz

Oldukça dinamik bir alan olan otomotiv piyasasındaki gelişmelerin aralıksız takip edildiğine dikkat çeken Bakan Bolat, dünyada yaşanan enflasyonist ortam ile araç bulunurluk sıkıntısının da ülkemizde etkili olduğu bu süreç boyunca ortaya koyduğumuz çalışmalarımız neticesinde önemli mesafeler aldıklarını kaydetti. Hayata geçirdikleri tedbirlerin ve yapılan yoğun denetimlerin piyasanın işleyişi noktasında müspet etki yarattığını ifade eden Bakan Bolat, otomotiv piyasasında bir dengelenme süreci yaşandığını gözlemlediklerini vurguladı. Önümüzdeki günlerde otomotiv piyasasındaki normalleşmenin artarak devam edeceğini öngörmekle birlikte, otomotiv sektörü temsilcilerinin görüşlerinin de dikkate alındığını belirten Bakan Bolat, ihtiyaç duyulması halinde ilave tedbirleri ivedilikle uygulamaya almaktan çekinmeyeceklerini anlattı. Bakan Bolat, “Bakanlık olarak haksız ve adaletsiz uygulamaları ile vatandaşlarımızı mağdur edenlerle mücadelemiz kararlılıkla sürecektir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)