Orta Gelirliye Konut Projesi: Detaylar belli oldu

"Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası"nın ayrıntıları açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "15 yıla vade, yüzde 10 peşinat ile 0,69’dan başlayan oranlarla kredi desteği verilecek." dedi.

EKONOMİ 04.01.2023, 11:18 04.01.2023, 11:42 Merve Yüksel
Orta Gelirliye Konut Projesi: Detaylar belli oldu

İlk Evim İlk İş Yerim Projesinin ardından yeni bir konut uygulaması orta gelirliler için geldi. Söz konusu projenin ayrıntıları Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklandı. İşte detaylar…

Uygun ödeme sistemi

Uygun fiyatlarla ve şartlarda vatandaşların barınmasını önemsediklerini dile getiren Bakan Nebati, “Bugün orta gelirli vatandaşlarımız için uzun süreli şekilde uygulanacak yeni bir projeyi faaliyete sokuyoruz. Orta gelir seviyesindeki vatandaşlarımız adına, piyasa şartlarına göre çok fazla avantajlı vade yapısı ve faiz/kar payı üzerinden ilk 3 sene Bakanlığımızın desteğiyle ödeme rahatlığı ve kredi vadesi süresince hane halkının geliri ile uyumlu bir ödeme sistemi oluşturduğumuz Yeni Evim Programı'nı hazırladık” dedi.

“Türkiye’yi üç bölgeye ayırdık”

Türkiye’yi 3 bölge şeklinde ele aldıklarını ifade eden Bakan Nebati, “Programımız çerçevesinde İstanbul 1. bölge, Muğla, Mersin, Antalya, Bursa, İzmir ve Ankara 2. bölge, diğer bütün kentlerimiz de 3. bölge şeklinde belirlenmiştir.

Programımız kapsamında katılım finans kurumlarımız ve bankalarımız tarafından oluşturulacak finansman miktarları: 1. bölge olan İstanbul’da en fazla 5 milyon lira, 2. bölgede bulunan kentlerimizde en fazla 3 milyon lira, 3. bölgede yer alan şehirlerimiz için ise en fazla 2 milyon liradır.

Programımız çerçevesinde verilecek finansman sıfır konutlara olacaktır. Programdan faydalanabilmek adına hane halkı toplam gelirini göz önüne almalıyız. Programa katılan kişilerin mevcut durumda bir konutunun olmaması ve son 1 sene içerisinde konut alacağı kentte konut satışı gerçekleştirmemiş gerekmektedir.

Öte yandan, 1. bölge ve 2. bölgelerdeki kentlerimizden konut satın almak üzere vatandaşımızın, son bir sene içerisinde bu kentlerde oturmuş olması koşulu aranacaktır. 3. bölgede yer alan kentlerimizde ise ikamet şartı bulunmayacaktır. Satın alınan daireler 5 sene süresince satılamayacaktır.

Bütün alanlarda asgari peşinat oranı yüzde 10 şeklinde belirlenmiştir. En fazla 15 yıl vade ile verilecek olan finansmanlarda faiz/kar payı oranları 0,69’dan başlayacak şekilde uygulanacaktır. Projeden yararlanacak olan kişiler ilk üç senede ödeyecekleri aylık taksit miktarının belirli bir oranını, kredinin toplam vadesi tamamlanmadan geri ödenmek koşuluyla, Hazine ve Maliye Bakanlığınca bizler üstleneceğiz” dedi.

Bakanlık desteği ve finansman imkanı

Vatandaşların daireler tamamlanan kadar destekleneceğini aktaran Nebati, “Bu destek ile ilk üç yıl adına taksit tutarlarını önemli derecede aşağıya çekecek ve bu şekilde, vatandaşlarımızın yükünü almış olacağız. Programımız çerçevesinde vatandaşlarımız 3 farklı noktadaki konutlar adına kredi kullanabilecek. İlki bitirilmiş olan konutlar. İkincisi, belirli bir miktarda bitmiş ve bankaların kredi verme şartlarına uygun olan konutlar. Üçüncüsü ise inşasına başlanacak olan daireler. İlk iki koşulda, başvuru sahibine ve konuta yönelik koşulların ilgili banka üzerinden kredilendirme adına uygun bulunması durumunda, program çerçevesinde Bakanlığımızın desteği ve finansman imkânı sağlanacaktır.

Yeni başlanacak projeleri içerisine alan üçüncü koşulda ise konutun bir kısmı olarak görülen konut projesinin bankalarımızca kredilendirme yapılabilmesi adına uygun şekilde incelenmesi ana kıstas şeklinde olacaktır. Bu noktada projenin bu program içerisine alınması adına bankanın müteahhit ile proje çerçevesinde Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekli olacaktır. Bu kapsamda, inşaata başlanmadan önce konut kredisi alma imkanı sağlanacaktır.

Bu noktada, bankalar üzerinden garantörlük anlaşmalarını gerçekleştiren ve Program içerisine dâhil edilerek konut inşa etme taahhüdü sağlayan müteahhitlerimiz adına Hazine Destekli KGF kefaleti ile başlangıçta 25 milyar liralık ödemeye ulaşım imkanı sağlayacağız.

Program çerçevesinde diğer önemli bir planımız da konut arzının sürdürülebilir ve dengeli bir biçimde artırılmasıdır. Bu şekilde, konut fiyatlarında görülen hızlı artışları da orta vadede en düşük seviyeye çekeceğiz” şeklinde konuştu.

“Haksız fiyat artışlarına müsamaha etmeyeceğiz”

Açıklanan konut projesiyle önemli bir adım atıldığına işaret eden Nebati, “Bakanlık olarak bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gayrimenkul piyasasına yönelik tapu, finansal, mali ve emlak ilan site verileri bir araya getiriyor, inceleme ve analiz çalışmalarımızı ayrıntılı bir şekilde devam ettiriyoruz.

Öte yandan, enflasyonla mücadele çerçevesinde haksız fiyat yükseltenler özelinde de incelemeler sağlanmakta ve ilgili ekiplerle paylaşım yapılmaktadır.

Gayrimenkul alanına dair fiyat artışları yakından izlenecek ve arz-talep dengesini negatif şekilde etkileyenler ve bu kişilere destek sağlayanlar özelinde incelemelere itinalı bir biçimde devam edilecektir. Fiyatlar üzerinden haksız kazanç elde ettikleri belirlenen kişiler, gereği yapılması için ilgili birimlere iletilecektir. Vatandaşlarımızın hayat kalitesini yükseltmek adına, enflasyon ile mücadele ettiğimiz şu zamanda daha çok dikkat çekmek isterim ki piyasanın dışında yapılan fiyatlamalara asla müsamaha etmeyeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)