Orman yangınlarının yaşandığı 5 şehirde elektrik borçları ertelendi 

Orman yangınlarından büyük oranda etkilenen Antalya, Osmaniye, Mersin, Muğla ve Adana illerinde yaşayanların elektrik faturaları, Cumhurbaşkanı kararıyla 3 ay ertelendi. 

EKONOMİ 31.08.2021, 11:38 Başak Çetin
Orman yangınlarının yaşandığı 5 şehirde elektrik borçları ertelendi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan bildiriye göre 28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye illerinde yaşanan büyük çaplı yangınlardan etkilenen kişiler üzerinde yangınların etkileri azaltılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda, söz konusu bölgelerdeki tüketicilerin elektrik fatura tahsilatları ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayacak şekilde ertelendi. Konut, tarımsal üretim ve iş yerinde geçerli olacak 

Karara göre bu 5 şehirdeki tarımsal üretim alanında, iş yerlerinde ve konutlarda kullanılan elektriklerin fatura tahsilatları 3 ay ertelenecek. Tüketiciler, faturalarının ertelenmesi için 1 Ekim 2021 tarihine kadar tedarik şirketlerine başvuracak. Ayrıca kullanıcılar, bu taleplerini çağrı merkezlerine ya da çevrim içi başvuru kanallarına da iletebilecekler. 

Tarımsal üretim alanları, iş yerleri ve konutları kullanılamaz halde olan tüketiciler de yangın sonrası yeni aboneliklerinin fatura tahsilatını erteleme kapsamına almak için ilgili kurumlar tarafından düzenlenen “hasar durum belgesi” ile başvuruda bulunulacak. Erteleme kapsamına dahil edilmek istenen sanayi, ticarethane ve tarıma dayalı arazilerin sulanması amacı dışındaki tarımsal sulama aboneliklerine ilişkin iş yerlerinin de 28 Temmuz 2921’den sonra açıldığını gösteren “iş yeri açma ve çalışma belgesini” ilgili şirkete ibraz etmek zorunda olacak. Finansman maliyetleri Bakanlık bütçesinden karşılanacak 

Uygulamadan faydalanacak tüketicilerin 28 Temmuz 2021 öncesinde de kendi adlarına veya ticari unvanlarına kayıtlı aboneliklerinin olması, aynı tarihten sonraki abonelikleri ile bu tarih öncesindeki aboneliklerinin aynı abone grubunda bulunması, aynı tedarik şirketinin faaliyet bölgesinde bulunması şartı aranacak. 

Karar doğrultusunda, her bir hasar durum belgesi ile tek bir yeni abonelik için uygulamadan faydalanılacak ve erteleme süresi, ertelemeye konu her bir fatura için ayrı ayrı uygulanacak. Ertelemeden kaynaklı finansman maliyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Kamu kurum ve kuruluşlara ait yerlerin tüketimleri ise bu karar dışında kalacak.  

Yorumlar (0)
15
az bulutlu