O ilde toplu ulaşıma yüzde 13 zam!

İzmir'de 1 Kasım 2019'dan itibaren toplu ulaşım ücretlerine yüzde 13 zam yapılmasını kararı alındı.

EKONOMİ 16.10.2019, 23:16
O ilde toplu ulaşıma yüzde 13 zam!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katılımıyla yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı ikinci oturumunda, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ulaşım zamları görüşüldü.

Yapılan oylamada 1 Kasım'dan tarihinden itibaren toplu ulaşıma yüzde 13 zam yapılmasına ilişkin teklif, AK Parti ve MHP'li üyelerin ret oylarına karşı oy çokluğuyla onaylandı.

Buna göre 1 Kasım 2019'dan itibaren İzmir'de tam bilet 3,56 liraya, 60 yaş ve üzeri ile öğretmen biniş fiyatı 3 liraya yükseltirken, öğrenciler için biniş bedeli 1,64 liraya düşürüldü.

AK Partili Özgür Hızal zammı eleştirdi

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, karara ilişkin yaptığı konuşmada, kent içi ulaşımda yapılan yüzde 13 oranındaki zammı eleştirdi.

Kentte ulaşıma enflasyon oranında zam yapıldığı ifadesinin yanlış olduğunu kaydeden Hızal, "Öncelikle itiraz ettiğimiz husus ESHOT'un 50 milyon gibi bir kredi talebi var. Hemşehrilerimizin bütçesi etkilenmesin istediğimiz için ona olumlu oy kullanıyoruz. Bu 50 milyon yetmiyormuş gibi bir de ulaşımda zam söz konusu oluyor. Zammı daha şirin göstermek amacıyla öğrenci tarifesinde bir indirim yapılıyor. Öğrenci tarifesinde indirim yapılmışken, 60 yaş ve üstü tarifesinde neredeyse yüzde 60 oranında bir artış söz konusu." dedi.

Yorumlar (0)
32
parçalı az bulutlu